Yalova Subaşı’da Satranç Turnuvası Heyecanı

NEDİM GÜLER

Yalova Subaşı Belediyesi vasıtasıyla bu sene ilk defa planlı Atatürk Kupası Satranç Turnuvası nazik bent gördü. Türkiye’nin mukavim çokça kentinden aralarında milli sporcuların dahi saha aldığı 88 sporcunun katıldığın turnuvanın açılış hamlesini Subaşı Belediye Reisi Turan Canbay yaptı.

Subaşı Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğinde kategorik kategori, 12 yaş ve şeş, 8 gözyaşı ve altı üç kategoride planlı Atatürk Kupası Satranç Turnuvası düzenlendi. Mehmet Tunalı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen turnuvaya 88 satranç oyuncusu katıldı. 2 çevrim süresince sürecek olan turnuvaya sargı yoğundu. Turnuvada önceki hamleyi Subaşı Şehremini Turan Canbay yaptı. Canbay’ın hamlesiyle gelişigüzel 88 satranç oyuncusu korkunç aynı savaş içerisine girdi. Rekabetin dorukta olduğu turnuvada eğlenceli dakikalar yaşandı.

“IMDI ÜSTELIK DEVAMI ATI”

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen turnuva karşı konuşan Belediye Başkanı Turan Canbay, “Elan önceki benzeri satranç turnuvası yaptık ama Atatürk Kupası adı altında değildi. Zannedersem 8. Festival öncesinde bu büyüklüğünde serbest kapsamlı olmasa de bire bir turnuva düzenlemiştik. Bu konuda geçmiş namına federasyon yetkililerinin bire bir talebi oldu haddizatında dilek oradan geldiği amacıyla daha de bahtiyar etti bizi. Dedik ki Atatürk Haftası hangi yapalım? Satranç turnuvamızın adını Atatürk Kupası kendisine belirleyerek birincisini yaptık. İnşallah daha çok da devamı gelecek” dedi.

Canbay, “Kusursuz, şu anda turnuvaya katılan sayımız 80’in üstünde. Duyurular geç olduğu için paydaşlık çok olmadı ama tabi bu elden Yalova’ya hususi tıpkı madde değil. Van’dan, Çanakkale’den ve değişik illerden mevrut sporcularımız dahi var. Türkiye puanlamasına külfet eden ayrımsız turnuva bu. Öylesine düzenlenmiş ayrımsız turnuva değil. O yüzden elan de balaban bizim amacıyla üstelik cesim hem beldemizin adını belirtmek yerine hem birlikte gençlerimizin neler yapabildiklerini görüyoruz. İçeride kavisli bilmiyorsam 2 çıngı da milli sporcumuz var” diye konuştu.

Turnuvada rastgele kategoride önceki 3’e giren sporculara yürek ve satranç saati, 4. 5. ve yeryüzü muvaffakiyetli kadın sporcuya ile arz başarılı 3 Subaşılı sporcuya madalya ve satranç takımı armağan edilecek.

Share: