Yanardağ değil, üretimlik yangını: Cuşuhuruş Bursa’yı griye boyadı

Volkan değil, üretimevi yangını: Coşkunluk Bursa’yı griye boyadı

Bursa’daki devasa yapı fabrikasındaki yangın 20 saattir söndürülmeye çalışılıyor

Yangının 2-3 dönem sürmesi bekleniyor

AFAD eliyle maksut ve Balıkesir Orman Nahiye Müdürlüğü’nden Bursa’ya mevrut helikopter Özlüce Deresi’nden su alarak müdahale etmeye başladı

Fotoğraf sanatçısı Melik Toktay’ın gökyüzünden kaydettiği ışık, üretimlik yangınından çıkan dumanların şehri pekâlâ etkisi altına aldığını gözler önüne serdi

BURSA – Türkiye’nin geçmiş tevhit uran bölgesi olan Nilüfer Birleştirme Endüstri Bölgesi’nde geçkin akşam ezanı başlayan oluşum fabrikasındaki hararet 20.saati geride bıraktı. 100’den çok itfaiye aracı ve tanker aracının 1000 personelin engelleme ettiği yangından geriye siyah ve gri dumanlar yükselirken, fotoğraf sanatçısı Kağan Toktay’ın dron ile kaydettiği ışık karesi Bursa’nın zahir griye boyandığını gözler önüne serdi. AFAD koordinasyonunda Balıkesir’den mevrut helikopter birlikte alarga müdahaleye başladı.

Karesi Tekstil’deki hararet 20 saattir sürüyor. Arama altına alınan ancak söndürme ve soğutma çalışmalarının bitmeme ettiği yangının 2-3 ahit sürmesi bekleniyor.

100’den çok itfaiye ve tankerin müdahalesini sürdürdüğü yangında 1000 civarında personel fariza almaya devam ediyor.

AFAD koordinasyonunda Balıkesir’deki orman müdürlüğünden gönderilen söndürme helikopteri de saat 13.00 itibariyle Özlüce Deresi’nden su alarak havadan sönüm çalışmalarına bindi veriyor.

Balıkesir, Sakarya, Kocaeli, Eskişehir, Yalova, Kütahya ve İstanbul’dan mevrut takviye itfaiyecilerin de müdahalesi sürüyor. Yalova Kimya’nın 52 metrelik merdivenli itfaiyesi bile hararet söndürme çalışmalarında koskocaman görev üstlendi.

Tekstil fabrikasındaki polyestek ipliklerin yanmaya devam ettiği, bölgede yalaz olmadığı fakat sönüm çalışmalarıyla alay malay siyah ve gri dumanların yükselmeye bitmeme ettiği kaydedildi.

Öte yandan foto sanatçısı Melik Toktay’ın dron ile kaydettiği fotoğraf kareleri üstelik adeta yanardağı andırdı. Bursa’nın özellikle mağrip bölgesi ve Mudanya yolu kalkışmak için boz dumanlarla kaplandığı ilgi çekerken, fotoğraf karesini görenler, “Yanardağ değil, üretimlik yanıyor” yorumunu yaptılar.

Share: