YANLIŞLIKLA MAKTUL BÜYÜKŞEN ÇİFTİ CİNAYETİ DAVASINDA ESKİ SEVGİLİ DİNLENDİ

KONYA’birlikte komşularının adresine benzetilerek 4 sene önce bilmeyerek öldürülen Necla (54) ve Güçlü Büyükşen (55) çifti cinayetiyle ilgilendiren azmettirici olduğu iddiasıyla tutuklanan Esra Taş (28) ve sevgilisi Abdullah Başdemir (47), cinayeti işlediği öne sürülen Ertuğrul Polat (47) ile olaya yardım ettiği tamlanan, tutuksuz Zekeriya Okşen’in (40) yargılanmasına bitmeme edildi. Mahkemede şahit kendisine dinlenen bulunak karışıklığı nedeniyle annesi ile babası Büyükşen çiftine müşebbeh Esra Taş’ın bozuk sevgilisi Hüseyin K., “Kanlı olayıyla ilişik herhangi bir bilgim yok. Esra ile aramızda çıkan dedikodularla ilişik benzeri tehdit almadım. Yemeden Içmeden Esra Taş ile birlikteliğim vardı” dedi.

Olay, 3 Ilkgüz 2018’de saat 22.00 sıralarında, İsmil Mahallesi’ndeki tek bükülmüş evde meydana geldi. Kar maskelenmiş sevimli, kapısı küşade olan Büyükşen çiftine ilgili eve girdi ve zor vazifeli Kavi Büyükşen ile eşi Necla Büyükşen’e zehir etti. Çiftin evdeki kızları Büşra Büyükşen (24) de saldırganın dipçik darbesiyle baygıntı geçirdi. Geberik kadar davranan ve daha sonraları yatak odasının penceresinden atlayıp, yoldan sabık komşularının aracına binen Büşra Büyükşen, jandarmaya gidip olayı anlattı. Eve mevrut güllabi ekipleri, Necla-Mukavemetli Büyükşen çiftinin cansız bedenlerini buldu.

ÖNCE MİHR ANLAŞMAZLIĞI SANILDI

Olayın ardından başlatılan soruşturmada evvel etapta Büyükşen çiftinin oğlu Maksat ve gelini Betül Büyükşen arasında elan ilk yaşanan mihr tartışması dolayısıyla öldürülmüş olabileceği üzerinde duruldu. Tasavvur Büyükşen, eşi Betül Büyükşen ile Betül Büyükşen’in ailesi ve yakınlarından gözaltına alınanlar oldu. Daha bilahare şüpheliler, azade bırakıldı.

ADRES KARIŞTIRILIP KOMŞU AİLE YERİNE, BÜYÜKŞEN ÇİFTİ ÖLDÜRÜLDÜ

Sormaca kapsamında Büyükşen çiftinin, yanlışlıkla maktul olabileceği ihtimali üstünde birlikte duruldu. Soruşturmayı derinleştiren ekipler, çiftin komşularının evli olan oğulları Hüseyin K. ile Esra Taş’ın, ayrımsız süre iş yaşadığını ve ayrıldığını belirledi. Esra Taş’ın da infirak nedenleri olarak Hüseyin K.’nin anne ve babasını sorumlu tuttuğu belirleme edildi. Esra Taş’ın, Hüseyin K.’nin annesi M.K. ve babası M.K.’yi öldürtmeye karar verip, Abdullah Başdemir’i azmettirdiği belirlendi. 13 Orak Ayı 2021’da düzenlenen operasyonda Esra Taş, sevgilisi Abdullah Başdemir ve bu çiftin tıpkı mahallede temasa geçtiği Zekeriya Okşen ile kuzeni Mustafa Okşen’in dahi aralarında olduğu 25 yaşama gözaltına alındı. Şüpheliler Abdullah Başdemir, Esra Taş, Zekeriya Okşen ve Mustafa Okşen, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Tutuklulardan Mustafa Okşen, 17 Ağustos 2021’birlikte cezaevinde geçirdiği tutku nedeniyle yaşamını yitirdi. ‘Kasten öldürmeye arkalama etme’ suçundan vakfedilmiş olan Zekeriya Okşen tutukluluk süresine itiraz etti ve 4 Şubat’ta boşaltma edildi.

ÖNCE AFGAN GÜDÜCÜ BILAHARE GÜVENLİK GÖREVLİSİ TUTUKLANDI

Olayın azmettiricisi olduğu encam sürülen Abdullah Başdemir’in, o dolaşma çiftliğinde çobanlık özne ve henüz bilahare Konya’dan ayrılarak Ankara’ya revan Afgan uyruklu Abdulhamid Uzbek, ‘kiralık katil’ olduğu iddiasıyla tutuklandı. Soruşturma sürerken, Uzbek 22 Ilk Teşrin 2021’birlikte adli arama üzere tahliye edildi. Yine sormaca kapsamında gözaltına alınan ve Çumra’üstelik Selçuk Üniversitesi’ne ilişik tesiste asayiş görevlisi olan Ertuğrul Çelik, çıkarıldığı mahkemece 22 April 2022’da tutuklandı.

Çifte cinayetle ilişik hazırlanan savca, 5’inci Güç Ceza Mahkemesi vasıtasıyla akseptans edildi. Vakfedilmiş sanıklardan Esra Taş, Abdullah Başdemir, Ertuğrul Çelik ile boşaltma olan Zekeriya Okşen için ‘tasarlayarak eş kanlı’ suçlarından 2’şer defa ağırlaştırılmış müebbet mahbes ile ‘nitelikli kendisine bölük dokunulmazlığını ihlal’ suçlarından antrparantez 3’er yıla büyüklüğünde yargılanmaları dilek edildi. Ertuğrul Polat hakkında antrparantez Büyükşen çiftinin kızları Büşra Büyükşen’i yaraladığı amacıyla de ‘basit yaralama’ suçundan 1,5 yıla kadar dam cezası istendi.

ÖLÜ NUMARASI ÖZNE BÜŞRA, TEŞHİS ETTİ

Hazırlanan 128 sayfalık iddianamede, soruşturma kapsamında aralarında Büyükşen çiftinin karı üyeleriyle Abdullah Başdemir’in çiftliğinde çalışan Afgan çobanların dahi aralarında bulunduğu 97 birey için kovuşturmaya meydan olmadığı yönünde değişmeyen verildi. Büyükşen çiftini öldürdüğü encam sürülen Ertuğrul Çelik’i, fenomen günü ölü numarası yapıp kurtulan Büşra Büyükşen’in teşhis ettiği belirtildi.

SANIKLARIN YARGILANMASINA BITMEME EDİLDİ

5’inci Alçak Ceza Mahkemesi’nde zaman tanıdık 2’nci celsede sanıklar Esra Taş, sevgilisi Abdullah Başdemir, cinayeti işlediği öne sürülen Ertuğrul Polat ile olaya yardım ettiği tamlanan, tutuklanmadan Zekeriya Okşen katıldı. Öldüren Büyükşen çiftinin çocukları Osman, Hedef ve Büşra Büyükşen ile sanıkların yakınları ve yan avukatları salonda amade bulundu.

‘ÖLDÜRME OLAYIYLA İLGİLİ HERHANGİ BİR BİLGİM YOK’

Duruşmada, şahitler dinlendi. Mahkemede şahit namına dinlenen bulunak karışıklığı nedeniyle annesi ile babası Büyükşen çiftine müşebbeh Esra Taş’ın eski sevgilisi Hüseyin K., kanlı olayıyla seçkin bilgisinin olmadığını belirtti. Hüseyin K., ifadesinde “Cani olayıyla ilgilendiren her bilgim bulunmayan. Esra ile aramızda çıkan dedikodularla ait bire bir gözdağı almadım. Yemeden Içmeden Esra Taş ile birlikteliğim vardı. Cinayetten 2 gün sonraları ve 3 sene bilahare rapor verdim. İfadelerimde söylediklerim doğrudur. Tefeciden namus borcu aldığım konusu yalandır. Katil olayından sonra Esra bana on paralık ulaşmaya çalışmadı. Ondan ilk çevremdekilerle bana bilgelik göndermişti ve bana ulaşmaya çalıştığını duydum” diyerek konuştu.

‘BİZİM EVİN BENZERLİĞİ YOK’

Abdullah Başdemir’le birlikte bir sefer karşılaştığını tamlayan Hüseyin K., “Abdullah Başdemir ile marangozlar sanayinde karşılaştım. Ondan bana cebin tıpkısı zılgıt konuşması almadım. Bana çabucak Esra ile ilişkimin bitip, bitmediğini sordu. Ego birlikte Esra ile bağımın kalmadığını söyledim. Abdullah Başdemir bana, ‘Esra bana yakınlaşmaya çalışıyor’ dedi. Elan bilahare ayrıldık. Onları suçlamıyorum. Şayet cinayet olayını onlar yaptıysa köle şikayetçiyim. Necla ve Metin Büyükşen’in evleriyle, bizim evin aynı benzerliği namevcut. Hoppadak olaydan bilahare benim tefeciden dünyalık aldığım için bu olayın olduğu ve lüp karıştırıldığı dedikodusu daha çok” dedi.

Hüseyin K.’nin babası Mustafa K. de “Olayla ait benzeri madde bilmiyorum. Biz olayı köyden duyduk.” derken, annesi Muradiye K. ise şu ifadeleri kullandı:

“Ben olayın deneyim tanığı değilim. Biz olayı komşumuzdan duyduk. Esra ile elden tıpkı yol telefonla konuştum. Ama dolgunca bir şekilde, dualı tıpkısı şekilde konuştum. Kavi ağabeygil öldükten sonraları, köyde kusurlu adres olayı çıktı. Bizde bunun üstüne oğlumun yanına taşındık. Elan ilk verdiğim ifadeler doğrudur.”

Amcası Osman K. birlikte olayla ilişik bilgisinin olmadığını belirterek, “Esra ve Hüseyin’le ait sâdır dedikodular üzerine Esra ile görüştük. Bu görüşmede ise Hüseyin’in evli ve 2 çocuğunun olduğunu söyledim. ‘Bundan sana koca olmaz’ diye Esra’yı uyardım. Aramızda ızdırap ayrımsız meşveret olmadı” diyerek konuştu.

Hüseyin K.’nin akrabası Mahmut Tunç de “Hüseyin benim yeğenim evet. Merhum çok gür insandı. Cani olayını görmedim. Sadece telefondan arayıp bana söylediler. Ben Esra’yı tanımam. Yalnız bire bir yol görmüşlüğüm var. Daha eski ifadelerim doğrudur.” dedi.

Duruşma gayrı tanıkların dinlenmesiyle bitmeme etti.

Share: