Yavru görüşme merkezlerinin bulunduğu mülk ve kaza sayısı 138’e yükseldi

Adalet Bakanlığınca, yetke altındaki çocukların teslimi ile çocukla ferdî muamele kurulması işlemlerinin yapıldığı çocuk müzakere merkezi sayısı 138’e yükseltildi.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Uymazlık Yapılması Karşı Yasa kapsamında “bala teslimi ve çocukla şahsi münasebet kurulması”na ait eskimemiş düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin ardından Türe Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle evvel yerine 11 ilde çocuk görüşme merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara de neden olan “yürütme tarafından yavru teslimi”hangi serencam veren kullanılmamış uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yavru görüşme merkezlerinin sayısının artırılmasına yönelik talimatı üstüne mülk ve ilçelerde merkezlerin kurulması üzere düzentileme başlatıldı. Bu kapsamda bala müzakere merkezlerinin bulunduğu devlet sayısı 44, ilçe sayısı ise 94’e yükseltildi. Böylelikle bugüne büyüklüğünde 138 diyar ve ilçede bala müzakere merkezi kullanıma sunuldu.

Bala görüşme merkezlerinde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 338 bala teslimi ve çocukla şahsi veriş işlemi yapıldı.

Teslim işlemleri ücretsiz

Yavru doğrulama işlemi, henüz evvel icra müdürlükleri yoluyla sınırlı bire bir masraf ve ecir yatırılarak icra memurları ve manşet kuvvetleri eliyle yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle çocuk konuşma merkezlerindeki işlemler, bundan sonra adli destek ve kıygın hizmetleri müdürlükleri vasıtasıyla adına getirilirken, çocuk teslimine ilgilendiren işlemlerde masraf ve gider evet da ayrıksı seçkin sevap alınmıyor. Masraflar, Türe Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve gelişim düzeyleri gözetilerek hazırlanan görüşme merkezlerindeki amal, uzmanlar vasıtasıyla cebren değil, çocukla ve taraflarla bildirişim kurularak, kuşkusuz davranmaları gerektiği konusunda kösemenlik edilerek ve rızaya dair gerçekleştiriliyor.

Söz konusu ülfet merkezlerinin ülke genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik icraat sürüyor.

Share: