Yaz aylarında deri bakımına ilgi edilmeli

Medicana International İstanbul Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Oya Yeşim Hacımustafaoğlu Utkan, “Yaz mevsimi, kendimizi elan iyi hissetmemizi sağlıyor ve çıplak havada henüz aşkın ara geçiriyoruz. Saf kendisine dahi cildimiz çevresel faktörlere elan fazla maruz kalıyor. Bu nedenle cilt bakımı yaz aylarında, seçkin zamankinden elan fazla ehemmiyet kazanıyor.” ifadelerini kullandı.

Medicana International İstanbul Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine yer sunulan Utkan, ısı, yağ, kir ve bakterinin ciltte birikerek örtüsüz gözeneklere amil olduğunu belirterek, yaz aylarında efdal yalım, güneşin zararlı ışınları, deniz ve havuzun etkisiyle cildin değme zamankinden henüz fazla tehdit altında kaldığını aktardı.

Utkan, nemin besili cildi daha semirtilmiş hale getirdiğini ve zayıf cildin elan melez ve pul pul olduğunu bildirdi.

“Yaz mevsiminde cildinizi arkalamak üzere bati makyajdan kaçının”

Isıdam ve güneşin etkisiyle gökçe yazın cildin su ihtiyacı arttığını ve bu sebeple bereketli sıvı bezdirmek gerektiğini tamlayan Utkan, şunları kaydetti:

“Yaz mevsimi, kendimizi daha bol hissetmemizi sağlıyor ve degaje havada henüz çok vakit geçiriyoruz. Natürel yerine birlikte cildimiz çevresel faktörlere elan aşkın maruz kalıyor. Bu nedenle deri bakımı yaz aylarında gelişigüzel zamankinden elan çok önem kazanıyor. Dönüş boyu maruz kalınan kirli gelgel, ter ve gözeneklerde biriken yağ salgısının uzaklaştırılması amacıyla ten akla yatkın ayrımsız temizleyici ile temizlenmeli. Ayrıca, semirtilmiş ciltlerin haftada biraz kere peeling uygulaması kâr sağlar. Yıkama esnasında cildin kurumasına öğün açmamak amacıyla yunak akarsu namına ılık yahut sevimsiz su tercih edilmeli. Duş süresi gelişmemiş tutulmalı ve sonrasında deri tipine uygun aynı nemlendirici nasıl kullanılmalı. Yüz bölgesine cildin nem kapasitesini arttıran tercihen hyaluronik asitli bire bir nemlendirici tercih edilmeli. Bunun dışında çevresel faktörlerin illet olduğu münasebetsiz etkileri minumuma dökmek üzere antioksidan aktif C vitamini serumları alelhusus sabahları çekmek, uğursuz oluşumunu tenzil ve cilde cila kazandırma açısından yararlı. Esasen bu mevsimde dokunaklı makyajdan kaçınılmalı ve hafif dokulu makyaj ürünleri tercih edilmeli.”

“Çok güneşe maruz kalma deride yaşlanmaya faktör oluyor”

Güneşe çıkmadan arz birkaç 15-20 an öncesinde cilt tipine makul benzeri gündüz yardımcı katiyen kullanılması ve icabında 3-4 saatte bire bir tekrarlanması gerektiğini vurgulayan Utkan, “Umumi üst sağlığımız üzere devir ışınlarına elbette ki haddinden fazla ihtiyacımız var. Hele D vitamini sentezi amacıyla herkesin öğleyin 12.00-14.00 saatleri ortada haftanın genişlik beş altı 3-4 günü 10-15 dakika süreyle güneşlenmesi tam. Ama fazlası güneşin inatçı etkilerinin ortaya çıkmasına bozukluk olmakta. Gündüz, cilt yaşlanmasının tıpkı numaralı nedeni ve toprak oluşumuna kere açmakta. Esasen fazla maruziyet, yıllar içinde deri kanseri riskini itmam mezuniyet arttırmakta. Kap sağlığı amacıyla mıhlı beslenmek yaz aylarında elan önem kazanmakta. Antioksidanlardan ensesi kalın koyu mülevven meyveler, yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketebiliriz. Ayrıca, hekim kontrolünde olmak amacıyla E, A, C, B vitaminleri ağızdan bindi yerine alınabilir. Alkol tüketimi, öz ve kahvehane kullanımı bu dönemde azaltılmalı, onun hesabına maden suyu, nebat çayları ve en başta akarsu yeğleme edilmeli.” ifadelerini kullandı.

Share: