Yemen’de ateşkesin peşi sıra çatışmalar şiddetlenerek bitmeme ediyor

Yemen’de sona eren ateşkesin ardından, hükümet güçleri ile İran destekli Husiler ortada yaşanan çatışmaların şiddetlenerek devam ettiği belirtildi.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dali ve Taiz kentlerindeki cephelerde hükümet güçleri ile İran destekli Husiler arasında elem çatışmalar yaşanıyor.

Taiz’deki Kargaşa Komutanlığı Sözcü Yardımcısı Albay Abdulbasit umum-Bahr üstelik basına yaptığı açıklamada, Husilerin, Taiz’in değişik bölgelerinde mevcut orduya ilişkin mevzileri topçu, ölçülü ve dokunaklı silahlar ile havan toplarıyla misyon aldığını aktardı.

Husi milislerinin, Taiz’deki gâh bölgelere sızmaya çalıştığını aktaran Bahr, cıvıl cıvıl güçlerinin saldırıyı püskürterek Husilere kilolu kayıplar verdirdiğini rapor etti.

Yemen’deki İran destekli Husiler, Ilkgüz 2014’ten bu yana hükûmet merkezi Sana ve gâh bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki ortak yönetim güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine bindi veriyor.

Konfedere Uluslar Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan’birlikte Yemen hükümeti ve Husilerin çekicilik, esmer ve deniz operasyonlarını 2 kamer boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, bırakışma henüz sonra iki kez uzatılmıştı.

Yemen hükümeti ve Husilerin akseptans ettiği mütareke metnine bakarak, 6 aydır bitmeme fail ateşkesin süresi 2 Ekim’de yerel saatle 19.00’de sona ermişti.

Yerel kaynaklar, esbak ateşkesin sona ermesiyle Marib ve Taiz ile diğer bazı bölgelerdeki cephelerde hükümet güçleri ile İran destekli Husiler ortada acı çatışmalar çıktığını aktarmıştı.

Share: