Yer Sarsıntısı sonrası İstanbullular, Kırklareli’ye akış ediyor! Ev ve arsa fiyatları 3’e katlandı, kiralık ofis namevcut

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Kırklareli, ‘deprem riski’ sıfır iller arasında gösterildi. Bu genişlik, kentteki eş ve arsa fiyatlarını etkiledi. Iri rica oluştu. Lüleburgaz, Babaeski ve Ara Sınav ilçelerinde karı ile yer fiyatları 3’e katlanırken, kentte kiralık daire sıkıntısı başladı.

“HORMONLU NEMA” UYARISI

Kırklareli Şehremini Mehmet Siyam Kesimoğlu, Olası deprem senaryoları gündemde. Onun dışında üstelik buraya talepler söz konusu. Bizim 1-2 yıl öncesine büyüklüğünde 7-8 bin hane fazlamız vardı. Bütünü satıldı, kirada gereksiz yer bulunmuyor. Kiralar birkaç hatim yükseldi. 83 bin nüfuslu kıytırık bire bir şehiriz. Ansız hormonlu tıpkı büyüme ile karşı karşıya kalırsak; mevcut sorunlarımız içinden çıkılmaz hal düz ayrımsız yumağa dönüşür. Devletin bu konuda aynı siyasa üretmesi lazım dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile benzeri tören düzeni çalışması içinde olduklarını bile belirten Kesimoğlu, Hiçbirimiz arzu etmeyiz amma beklenir tıpkı depremde Kırklareli, aynı kavuşum bölgesi tür. 18 bin 500 metrekare kapalı alım satım yeri yaptık. Oraya kimi malzeme toplanabilir, geniş arazilerde insanlar barınabilir. Çünkü olasılı bire bir depremde İstanbul’üstelik tıpkısı kaos yaşanacak. Buralar dahi biraz sığınılacak liman haline dönüşecek. Bugünden fiilen, planlarımızı yaparak, o süreçte nasıl bire bir komşuluk yapabiliriz, kuşkusuz yardım sunabiliriz onun çalışmaları içerisindeyiz diye konuştu.

“KİRALIK FAMILYA KALMADI”

Kırklareli’dahi 20 yıldır emlakçılık eden Fatih Türköz dahi İstanbul’dan bölgeye pahal bir murat olduğunu belirterek, Hiçbir ahit, hakeza tıpkı temenni görmedik. Tahminî 20 yıldır sektördeyiz. İstanbul bölgesinden hele bu bölgeye sakil benzeri dilek var. Facia bölgesinden üstelik tıpkısı temenni görüyoruz. Fakat saha istikbal konusunda sıkıntımız şişman. Trakya, toprakları doğrusu zamanında peyderpey satıldı ve bu talebi da karşılayamıyoruz. Özellikle yer, yer, toprak; sonrasında daire. Kiralık problemi var. Kiralık karı kalmadı. Satılıklarda bile günbegün enflasyon sonucunda fiyatlar artmaya başladı. Elde olan imkanları değerlendiriyoruz. Fakat elimize nişane gelmiyor. Işaret gelmediği için bile tüketiciye ulaştıramıyoruz. Talepte yüzdelik 60-70 artma söz konusu. Telefonların çalmasından mahsus oluyor dedi.

“TAMLIK 3’E KATLAMIŞ VAZİYETTEYİZ”

Alelhusus arsa fiyatlarının 3’e katlandığını belirten Türköz, Depremden önce Kırklareli merkezde evire çevire ayrımsız mahallede 2+1 ofis 900-950 bin TL aralığında bulunurken, şu zaman 1 milyon 100-1 milyon 250 bin TL civarında bulunabiliyor. Haddinden Fazla değer artışı olmadı. Amma arazilerde, hele tarla ve yer yatırımlarında 6-7 ay öncesinde 30-40 bin dönümü çalıştığımız bölgelerde şu anda kamu 3’e katlamış vaziyetteyiz. 120 bin, 150 bin kabilinden rakamlar konuşuluyor diyerek konuştu.

Emlakçılık yapan Ferda Pekçeer de kentte kiralık karı kalmadığını belirterek, Şu anda elimizde kiralık bulunan değil. Gayrı emlak bürosu arkadaşlar dahi bize ‘Elinizde var mı’ diye niteleyerek soruyor. Şu an maalesef çokça yüklülük yaşıyoruz. Zelzele öncesi talepler biricik tekti, aşkın pahal değildi. Maatteessüf haddinden fazla şiddetli benzeri görüngü yaşadık. Ondan yağlık gelenler çıktı. Şu anda talepleri karşılayamayız. Fiyatlarda bölümsel ayrımsız artım var. Genişlik-dilek meselesi ama kayran bulunmayan. Mevrut talepler hareket bölgesinden üstelik var, İstanbul’dan de var dedi.

“SAYI AKSI OLMALI”

Kırklareli Natür ve Hars Derneği Başkanı Göksal Mahmur Çiçeği birlikte abuhava krizi nedeniyle akarsu kaynaklarının yeterli olmadığını, bu nedenle göçün kapalı olması gerektiğini söyledi. Mahmur Çiçeği, Şu anda Kırklareli’üstelik depremden korkarak göçler olacak. Fakat ati göçe buradaki saf kaynakların yetip yetmeyeceğinin birlikte hesaplanması gerekiyor. Yaşanan iklim krizi nedeniyle müthiş benzeri kuraklık yaşıyoruz. Çokça insan gelecek, barınmak için ideal aynı meydan. Ancak doğal kaynakların ehliyetli olup olmayacağı ayn önüne alınmalı. Göçler, imdi katıksız kaynakların olduğu, insanların yaşamını sürdürebileceği yerler olmalı ve bu suret de ilişkin olmalı. O kapasite aşılırsa; sonuçta hem gelenler hem üstelik burada yaşayanlar kıygın tamam diye niteleyerek konuştu.

“4-5 BİN DİYORLAR, SONRALARI 7 BİNE KİRALIYORLAR”

Selin Semiz üstelik kiralık ve satılık eş bulamadığını söyleyerek, Zaman emlakçılarla görüştüm. Hem kiralık, hem satılık baktım, bulamadım. Tıpkısı üstelik işlerine geldiği gibi, ‘bulunmayan’ diyorlar. Aynı da ‘4-5 bin’ diyorlar, sonra 7 bine kiralıyorlar. Kırklareli’bile o yüzden biraz güçlük var dedi.

Salih Alan birlikte Kırklareli’nin İstanbul kadar ayrıcalı yapılanmasından korktuğunu anlatarak, şöyle dedi:Kıyasladığında İstanbul, bugün hangi halde Zaman bura anca olursa ne peki Burasını benzeri hükmü kalmaz, tıpkısı varlık gayrimümkün. Bu asudelik imkânsız. Buradaki tatlı avlu sona erecek. 300 bine aldığımız evler, zaman 1,5-2 milyon. Bunun sonu hangi olacak

Share: