Yeşilyurt’ta çiftçilere budama eğitimi verildi

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde sarıerik üreticilerine uygulamalı budama eğitimi verildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Yeşilyurt İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanlığınca kayısı üreticilerine ağaçlarda budama ve güz bakımı eğitimi verildi.

Kuşdoğan Mahallesinde gerçekleştirilen kullanışlı eğitime 25 maraba katıldı.

Burada mütekellim Tarım Odası Başkanı Doğan Solmaz, sonbahar bakımının yapılması gerektiğinin ve bordo bulamacının ağaçlara atılması gerektiğini söyledi.

Tarım danışmanlarının bordo bulamacı hazırlama noktasında çiftçilere yardımcı olacağını nâkil Solmaz, “Malzemelerinizi hazırlayın, bizim tarım danışmanlarımız bordo bulamacı karışımını hazırlamada size havari evet. Bizler, çiftçilere havari olmakla mükellefiz.” diyerek konuştu.

Kültür Mühendisleri Azamet Amut, Gülten Ruzname, Yeşilyurt Ekincilik Odası Ekincilik Danışmanları Dokuz Canlı Bayındır ve Leyla Doğan vasıtasıyla budamanın amacı ve ağaca faydası anlatıldı.

Kayısı ağaçlarında nitelikli kâr alınabilmesi, ağacın rastgele sene meyveye yatırılması için budamanın gerekli olduğu belirtildi.

Eğitim esnasında sarıerik ağaçlarında budanacak füru belirlendikten sonraları budama yapılarak, ağacın kesilen bölgeleri macunlandı.

Hasat sonrası kayısı ağaçlarına atılabilecek gübreyle ilgili bilgilendirme üstelik yapıldı.

Eğitimde Yeşilyurt İlçe Tarım ve Orman Müdürü Süleyman Berktaş bile amade bulundu.

Share: