Yılmayan Büyükerşen: “Bağımsızlığımızın 100. Yılında İlk Günkü Kararlılıkla Yürümeye Bitmeme Etmeliyiz”

Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmaz Büyükerşen, 30 Ağustos Utku Bayramı dolayısıyla tıpkı kutlama mesajı yayımladı. Başkan Büyükerşen mesajında, “Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin değerlerini 30 Ağustos 1922’deki tıpkısı akide ve azimle korumalıyız. Bağımsızlığımızın 100. yılında evvel günkü kararlılıkla yürümeye devam etmeliyiz” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmayan Büyükerşen’in 30 Ağustos Galebe Bayramı zımnında yayımladığı kanaat şöyle:

“Tarihin hiçbir döneminde boyunduruk ve işgale üzeri eğmemiş, canı kanı pahasına bağımsızlığını korumuş yiğit ulusumuzun bireyleri kendisine, 30 Ağustos Zaferi’nin 100. sene dönümüne ulaşmanın onurunu yaşıyoruz.

Bundan tamam 100 sene evvel Ulusal Kurtuluş Savaşımızın serencam ve arz balaban zaferi olan 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile düşman yurt topraklarından sökülüp atılmıştır. Büyük Taarruzun, Bağımsızlık ve Cumhuriyet ile taçlandığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı cemi ulusumuza mutlu olsun.

Bu zaferin bir lahzada iki gün sonrasında yüce ordumuz Eskişehir’i antagonist işgalinden kurtarmış, işgalci Yunan ordusunu 9 Eylül’de İzmir’de denize dökerek bağımsızlığımızı tescillemiştir.

Dallı Güllü ve büyük bir ülkenin evlatları yerine gururla andığımız bu benzersiz utku, 3 yıldan uzun süren nazik bire bir mücadelenin sonucudur. O günlerde verilen mücadeleyi, çekilen acıları, şehitlerimizi, gazilerimizi tek ant unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.

100 yıldır şike bayrağın gölgesinde bağımsız milletvekili bir şekilde sarsılmaz iradeyle ayakta duran behişt vatanımızın kıymetini gani bilmeliyiz. Bizler, değme eskimemiş güne eskimemiş umutlar, yıpranmamış hayaller ile başlarken, bu eyyam uğruna dökülen kanları ve gözyaşlarını benzeri nebze olsun unutabilmek benzer değildir.

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin değerlerini 30 Ağustos 1922’deki bir inanç ve azimle korumalıyız. Bağımsızlığımızın 100. yılında geçmiş günkü kararlılıkla yürümeye devam etmeliyiz.

Bu vesileyle,

30 Ağustos Büyük Meydan Savaşı’nin 100. yılında zaferimizi benzeri el henüz kutlarken, ilkin Balaban Alemdar Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşları ile Halas Savaşımızda, öncesinde ve bugüne kadar bu ülke amacıyla canını vermiş tamam şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde nazikâne eğiliyorum.”

Share: