Yozgatlı Ekinci: Süt ile Çiftçinin İşi Bittiği Ahit Değer Düşüyor

Şeker pancarı üretiminde evvel sıralarda kayran kayran Yozgat’ta çükündür sökümü devam ederken motorin fiyatlarındaki artma çiftçiyi ağırlık duruma soktu. Pancar üreticisi Osman Yozgat, çiftçinin mazota ihtiyaç duyduğu dönemlerde süt fiyatlarının yükseldiğini belirterek bu duruma bire bir hal bulunması gerektiğini söyledi. Yozgat, “Mazot lazım olduğu zaman çiftçiye fiyat efdal. Motorin ile çiftçinin işi bittiği antlaşma bedel düşüyor aşağıya akla yatkın” dedi.

Yozgat’ta şekerpancarı hasadı devam ediyor. Sökümü yapılan çükündür, kamyon ve traktörlere yüklenerek Çorum başta gelmek amacıyla Yozgat ve Boğazlıyan’daki şeker fabrikalarına götürülüyor ve burada işleniyor. Şeker pancarı üretiminde seçkin yıl ikinci evet dahi üçüncü tam meydan düzlük Yozgat’ta bu sene 1 milyon 750 bin titrem rekolte bekleniyor. Üreticinin hasada başladığı ekim ayının önce haftasında mazota zam yapılması, çiftçiyi zor durumda bıraktı.

“MOTORIN İLE ÇİFTÇİNİN İŞİ BİTTİĞİ ANT FİYAT DÜŞÜYOR”

Yozgat’ın Musabeyli köyünde çükündür tarımı özne Osman Yozgat, şeker pancarında bu sene fiyatın normal olduğunu belirtti. Yozgat, çiftçinin mazota arz haddinden fazla ihtiyaç duyduğu hasat döneminde süt fiyatına yapılan zamlardan yakındı. “Çiftçilikle uğraşıyoruz, ahval alışılagelen. Sulamamız barajdan olduğundan ekolojik ortam kurtarıyor” diyen Osman Yozgat, sulamada motorin kullanmış olmaları halinde engel edebileceklerinin altını çizdi.

Yozgat, “Devletten beklentimiz, motorin ve matbu fiyatlarını tikel fiyatlara indirmesi, yani bizi kurtaracak ayrımsız şekilde olması. Eksiksiz çiftçinin nadas yapacağı ant fiyatların yükselip, çiftçiye süt lazım olmadığı ant fiyatların düşmesi; yıllardır tıpkı şeyi hakeza tekrarlıyoruz, tıpkısı bitmeme ediyor. Motorin lazım olduğu ahit çiftçiye bedel yüksek. Mazot ile çiftçinin işi bittiği ant kıymet düşüyor aşağıya makul. Kesiksiz hakeza ayrımsız sistemimiz var ne efsus ki. Peş taraftaki büyüklerimizden istediğimiz, bu şeye bir düzenleme getirmeleri” diyerek konuştu.

Share: