Yunan esasen kafasına göre yazıyor: Türkiye suçu bize atmaya çalışıyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynaklarından alınan bilgiye göre Yunan uçakları esbak makro ayrımsız NATO görevini adına getiren Türk uçaklarının görevini çelmek amacıyla insiyak kilidi attı. Mazi akşam saatlerinde gerçekleşen bu taciz sonrası Palikarya uçakları bölgeden uzaklaştırıldı.

YUNAN BASININDA TEPKİ CALIP HABER

Yunan basını ise bölgede yaşananları skandal tıpkı kolluk ile okurlarına duyurdu. Ta Nea gazetesi ‘Türkler Ege’da gerilimi tırmandırıyor’ manşeti ile bundan sonra. Haberde ‘Türk savaş jetleri kararlaştırılandan aynı saat evvel Yunan gelgel sahasına girdi’ iddiasına verildi. Türk F-16’larının Yunan Hava Sahası’na planlanan saatten geçmiş girdiğini öne süren ceride Ankara’nın uçuş bilgilerini da paylaşmadığını belirtti.

TANSİYON MİÇOTAKİS’İN AÇIKLAMALARI İLE ZİRVE YAPMIŞTI

Türkiye ile Yunanistan arasındaki münasebat Yunan Başbakanı Miçotakis’in ABD’deki açıklamaları sonrası gerilmişti. Miçotakis, adını vermeden Türkiye’yi kastederek ‘Yunanistan komşularına hukuk elini uzatıyor. Ancak egemenliğimize, egemenlik haklarımıza müteveccih ihlallere ve derhal son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki peş uçuşlara tolerans göstermeyeceğiz. Siz Kongre üyelerinden, bölgede zırh satışları ile ilişkin kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni tıpkısı dengesizlik tehlikesini ayn önünde bulundurmanızı istiyorum’ demişti.

Miçotakis, bu sözleriyle bilvasıta olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına izin verilmemesini arzu etmiş oldu. Yunan Başbakanın ‘Siz Kurultay üyelerinden, Helenizmin 48 yıldır şişman dağ çektiği ve daha kapanmayan ayrımsız yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki cüretkâr ve adanın acul ikiye bölünmesini kastediyorum. Kıbrıs’ta iki ayrı devleti, kimse tek zaman kabul etmeyecektir’ sözleri ise ayakta alkışlandı.Share: