Yunanistan’da 43 kişinin hayatını kaybettiği katar kazasının görüntüleri ortaya daha çok

Yunanistan geçmiş balaban tıpkı felakete uyandı. Atina’dan salı akşamı saat 20.30’da akım fail eğreti treni, Yunanistan’ın başkentinden yaklaşık 380 kilometre mesafede mevcut Larisa kentinin Tembi mevkiinde, Selanik’den Larisa’ya gitmekte olan abra treniyle sabahleyin saatlerinde çarpıştı.

ULAŞTIRMA BAKANI İSTİFA ETTİ

Kazanın peşi sıra Yunanistan Eriştirme Bakanı Kostas Karamanlis istifasını sunarken “Böylesi feci bir olay gerçekleştiğinde tek özdek kabak gibi göreve devam etmek imkansızdır” dedi. Yazılmış açıklamada görevinden çekilme ettiğini ve “bunun kurbanların anısını mutlu etmek amacıyla yapabileceğinin sunu azı dişi olduğunu” belirtti. Karamanlis ayrıca devletin “etraflı süredir bitmeme fail” hatalarının sorumluluğunu aldığını vurguladı.

KAZANIN SEBEBİ “TRAJİK BİR İNSAN HATASI”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis 43 kişinin hayatını kaybetmesine kat açan şimendifer kazasının nedenini açıkladı. Miçotakis, şimendifer kazasının “feci bire bir kayırıcı hatasından” kaynaklandığını söyledi.

İSTASYON ŞEFİ TUTUKLANDI

Polis Güçleri Larisa’daki İstasyon Şefi’nin ihmalle ölüme sebebiyet ita suçlamasıyla tutukladı. Sinyallerden sorumlu 59 yaşındaki şefin suçlamaları reddettiği ve kazanın muhtemel benzeri maharet hatadan meydana gelmiş olabileceğini söylediği kaydedildi. Palikarya demiryolu sendikaları ise bu kazanın demiryollarındaki süreğen sorunları gözler önüne serdiğini, bu mesail arasında sınırlı müteharrik, düğümlü sinyalizasyon ve kalık altyapı olduğunu belirtti. Larisa Belediyesi, bazı cesetlerin tanınamayacak halde olması dolayısıyla kimliklerinin kalıtım bilimi testlerle belirleneceğini açıkladı. Larisa’daki bire bir şifahane dahi, trendeki yolcuların yakınlarının DNA örnekleri vermeye başladığını duyurdu.

KAZANIN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan mutluluk tarihinin yer şişman şimendifer kazası adına kayıtlara güzeşte olayın görüntüleri ortaya çıktı. Gece saatlerinde iki trenin esas kafaya çarpıştığı ve ortalığın bir anda aydınlandığı anlar güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.

ATİNA’DA PROTESTO GÖSTERİLERİ

Başkenti Atina’da, şimendifer kazasını ihtarname eden göstericiler ile polis güçleri arasında patırtı yaşandı. Hellenic Train ofislerinin bulunduğu binanın önünde bire bir araya gelen binlerce kılık, “Ilçe değil, cinayet” mukayyet döviz taşıdı. Polis Güçleri, yerlerini bırakmak istemeyen göstericilere ayn yaşartıcı gazla müdahale etti.

Share: