YURT CADDESİ’NDE 29 EKİM TÖRENİ

İSTANBUL’birlikte 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı resmi geçit resmi Yurt Caddesi’nde yapıldı.

29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu sene dönümü nedeniyle Fatih’teki Vatan Caddesi sabahleyin saatlerinde trafiğe kapatıldı. Resmi boğaz törenine, İstanbul Valisi Ulvi Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Şehremaneti (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1. Kalaba ve Garnizon Komutanı Mürtefi Taşkın katıldı. Kutlamalar kapsamında Yerlikaya, İmamoğlu ve Ekstrem üstü vazıh çevirgeç üzerinde vatandaşları selamladı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

“CUMHURLA CUMHURİYET ARASINDA ÖRÜLEN KALIN DUVARLARI DE ORTADAN KALDIRDIK”

Erdoğan mesajında, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nı tebrik etti.  Erdoğan mesajının devamında, “Bundan 99 yıl geçmiş alçak bedeller ödeyerek haddinden fazla print şartlarda kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni modern medeniyetler seviyesinin de üzerine çakmak amacıyla selis tıpkısı mücadele içindeyiz.  Serencam 20 yılda gerçekleştirdiğimiz el erki ve kalkınma devrimleriyle, vakit kaybetmeden milli iradenin önündeki engelleri değil, cumhurla cumhuriyet altını beyninde örülen etki duvarları bile ortadan kaldırdık. Türkiye’yi, demokrasisi eş alınan, ekonomisi ayn dolduran, diplomasisi gönülden izleme edilen, milli bağlanak ve kardeşliğini değme tür sabotaja karşın arz güçlü şekilde koruma görevlisi eden bire bir büyüklük konumuna getirdik. Benzeri çağ geçmiş istiklal mücadelesi mazlum halklara ilham veren Türkiye’nin, bugün bile gözlerin ve kalplerin oflaz menzili içre olduğu bir gerçektir. Toptan belirsizliklerin arttığı benzeri dönemde barışı, istikrarı ve adaleti tesise yönelik gayretlerimiz, bütün kesimler vasıtasıyla takdirle karşılanıyor” dedi.

“NEREDE BİR MAZLUM VARSA İMDADINA KOŞUYORUZ”Erdoğan, ” Suriye’deki insani trajedinin sona erdirilmesinden Rusya- Ukrayna krizinin çözüme kavuşturulmasına büyüklüğünde müteşebbis ve insanca dış politikamızla çevremizde tıpkı hazar ve bol bolamat kuşağı oluşturmaya çalışıyoruz. Milli gelirine oranla bildirme çok insanca yardım eden mevki namına, nerede tıpkısı mazlum, kıygın ve ihtiyaç sahibi varsa, kökenine, inancına, farklılıklarına bakmadan imdadına koşuyoruz. Toptan ölçekte ülkemizin itibarını ve ağırlığını artırırken, içeride bile yatırım ve kalkınma hamlelerimize gece gündüz aynı şekilde bitmeme ediyoruz. Karadeniz’da keşfini yaptığımız ve evlerimize öğütmek üzere sakır sakır çalıştığımız doğalgaz, enerji kulvarında önümüzde yeni afak açtı. Savunma sanayii alanında kendi ürünlerini tasarlayan, geliştiren, üreten ve bunları ihraç fail tıpkısı kapasiteye ulaştık. Tarımdan turizme, ulaştırmadan terbiye ve sağlığa seçme alanda kendimizle yarışıyor, sükse çıtamızı sonsuz fevk taşıyoruz. Biraz bölüm önceki yaklaşık 6 milyon vatandaşımızın aile ve arsa ihtiyacını giderecek tarihimizin bildirme iri içtimai göz projesinin temelini attık. 29 Teşrinievvel’üstelik ülkemizin evvel yerli ve milli elektrikli otomobili olan TOGG’un banttan indirilme törenini gerçekleştiriyoruz. Maruz kaldığımız onca haksızlığa ve engellemeye karşın, tıpkı satranç ustası hassasiyetiyle, 2053 ve 2071 vizyonlarımızın temelini atıyoruz. Ülkemize kazandırdığımız iz ve hizmet altyapısı üstünde Türkiye Yüzyılı’nı nesir etmekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

VALİ YERLİKAYA:  CUMHURİYETİMİZ ULU BİR ÇINARTörende konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Cumhuriyetimiz, ulu benzeri çınar. Bu çınarın serpilip büyümesinde nice yiğitlerin bedeni, Nicelerinin hatır, muazzez ruhu, Birçok anaların, bacıların yaş ve yetimlerin, mazlumların duası var. Bizim Cumhuriyetimiz, galip olduklarını sananların, mağlup namına ve nazlı hilale selam durarak; geldikleri kadar gittikleri, mefret tıpkısı destanın yeryüzü iyice satırıdır. Bizim Cumhuriyetimiz, bedeli Çanakkale’bile, Sakarya’da ve Dumlupınar’bile… Bedeli Afyon ovalarında, martir kanlarıyla ödenen soylu tıpkı milletin göğsüne taktığı istiklal madalyasıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, kahraman cebe arkadaşlarını ve bu toprakları yurt kılan ermiş şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnettarlık ve şükranla anıyorum” dedi.

Törende liseli öğrencilerden oluşan koro tarafından şarkılar söylenirken mülk genelinde yapılan koşuk yarışmasında birinci olan öğrenciler eliyle şiirler okundu. Cumhuriyetin 99’uncu yılına hususi İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü aracılığıyla 99 öğrenciden oluşan ahali oyunları gösterisi balaban bent gördü. Törene gelen haddinden fazla sayıda yurttaş söylenen yol ve türkülere ellerindeki Türk bayraklarıyla eşlik etti. Program Türk Yıldızları’nın ve polis güçleri hususi harekat helikopterinin gösterileriyle devam etti. Kutlamalar, resmi geçit töreni ile sonuç buldu.

Share: