Yurtta hava şartları

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun geneli modüler kayran yer çokça bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Iye, Akdeniz, İç Küçük Asya, Karadeniz, Gün Doğusu Küçük Asya’nun kuzey ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin sağanak ve yer yer asuman gürültülü bora yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda kuvvetli; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde domestik olarak çokça kuvvetli ve çığlık, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun iç ve garp kesimlerinde sağlam olması bekleniyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden alınan tahminlere bakarak, şimal, iç ve gün batısı kesimlerde sezon normallerinin altında düşecek, gayrı yerlerde sezon normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, alelumum kuzey ve kuzeybatı, yurdun cenup ve şarki kesimlerinde cenuplu yönlerden belli belirsiz, arada bir itidalli kuvvette; Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında yıldız ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın gün doğusu çevrelerinde cenup ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli sıkıntı (40-70 düz kayran 80 km/sa) şeklinde esecek. Bazı illerde muhtemel gelgel durumuyla günün sunma erdemli sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bora, yer yer asuman patırtılı sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların şimal kesimlerinde domestik kalkmak için kuvvetli olması bekleniyor 15

İstanbul: Parçalı ve çokça bulutlu, aralıklı bora yağışlı 21

İzmir: Parçalı ve az bulutlanmış 26

Adana: Parçalı ve çokça bulutlu, espaslı bora ve yer vadi asuman curcunalı boğanak yağışlı 29

Antalya: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, aralıklı sağanak ve meydan yer asuman curcunalı bora yağışlı 25

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak yağışlı 21

Trabzon: Parçalı ve çokça bulutlanmış, sağanak yağışlı 20

Erzurum: Modüler ve haddinden fazla bulutlu, sağanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı 25

Diyarbakır: Modüler ve çokça bulutlanmış bora yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: