‘Yüzde 98 engelli raporu’ olan vatandaşın bakım parası kesildi

Ordu’nun Ünye ilçesinde 8 yıldır mânialı kendisine yaşamını sürdüren 43 yaşındaki Mustafa Bölükbaş’ın, 3 yıldır aldığı engelli bakım maaşı, ‘yüzdelik 98’lik engelli raporu’na rağmen kesildi. Malulen emeklilik talebine üstelik defalarca müspet karşılık alamayan 2 bala babası Bölükbaş, bakım yardımı ve tekaütlük hakkını istiyor.

İlçenin Kaledere Mahallesi’nde eşi ve 2 çocuğu ile eğleşme eden Mustafa Bölükbaş, kimsenin yardımı olmadan su içmeye birlikte kalkamıyor. Sağlık sorunları cihetiyle defaatle ameliyat nâkil ve değişik tedaviler gören Bölükbaş, eşi İnci Bölükbaş’ın desteği ile hayata tutunuyor. Bölükbaş, 3 yıldır aldığı ve ayrımsız müddet önceki kesilen evde hizmet yardımını ansız kabul etmek istiyor.

“İyileşmediğim halde hizmet parası kesildi”

3 senedir devletten bakım desteği aldığını belirten Mustafa Bölükbaş, yatağa bağımlı benzeri hanay sürdüğünü söyleyerek kesilen yardımın bitmeme etmesi için uğraştığını belirtti. Bölükbaş, “8 seneden bu yana yüzdelik 98 engelliyim. Raporum üstelik var. Hangi yürüyebiliyorum ne yatağımda kalkıp birlikte suyumu içebiliyorum. Şuanda hayatımı evde eşim olmadığı ahit idame ettiremiyorum. 3 senedir evde bakım aylığı alıyordum ve bu yıl günüm bittiği üzere bu ecir kesildi. İyileşmediğim halde kesildi ve bu yardımın devamını istiyorum. Bakım maaşı evraklarını yeniletmek istediğimde ‘su içebildiğimi, özlük başıma yaşayabildiğimi’ söylediler ve ben da suyu birinin getirdiği ant içebildiğimi söyledim. Yaslı kolum tutmuyor. Lavaboya gidemiyorum. Eşimin sebebiyle ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum” dedi.

“Mütekait olmam üzere yüzde 98 raporu dikkate almıyorlar”

Malulen mütekait olma talebiyle SGK’ya başvuru yaptığını ancak yüzde 98 gök bilimi raporuna karşın inatçı karşılık geldiğini ifade fail Mustafa Bölükbaş, şunları söyledi:

“Ben hakkım olanı istiyorum. Eşimin bana bakması amacıyla sunulan bu maaşı de geçtim ‘arz azından beni zahmetli yapın’ dedim. 3 bin küsur prim günüm ve ‘çalışamaz’ ibareli yüzdelik 98 raporum var fakat temas defasında ret cevabı alıyorum. Ben en azından maaşa bağlanma istiyorum. Devletten müsamahakâr benzeri molekül istemiyorum. Malulen emeklilik istiyorum” ifadelerini kullandı.

SGK yetkilileri ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. – ORDU

Share: