1. Uluslararası Yeşilova-Salda Dümbelek Transformasyon, Mekân ve Nutuk Çalıştayı başladı

Burdur’üstelik planlı 1. Arsıulusal Yeşilova-Salda Mankafa Inkılap, Çevre ve Müzakere Çalıştayı’nda Salda Gölü’nün dünü, bugünü ve yarını ele alınacak.

Burdur Valiliği, Yeşilova Kaymakamlığı ve Veli Sanat Birliğince mikro dışında dahi katılımcıların olduğu 5-9 Teşrinievvel tarihlerinde gerçekleştirilen çalıştayın açılışı törene katılan Ilbay Büyük Arslantaş, ” Türkiye’nin Maldivleri” kendisine anılan Yeşilova ve Salda Gölü üzere tıpkı araya geldiklerini söyledi.

Yeryüzü cennetlerinden biri olan Salda’nın NASA araştırmalarına göre Mars’ın strüktürel özelliklerini barındıran dünyadaki iki yerden biri olduğunu belirten Arslantaş, üniversitelerin ve NASA bilgelik insanlarının araştırma faaliyetlerinin bitmeme ettiği Salda’nın natürel yapısı ve güzelliğiyle dünyanın incisi konumunda olduğunu vurguladı.

Arslantaş, bu nadir natürel hazinenin varlıklarının ve güzelliklerinin dilden dile yayılmasıyla bölgenin akıbet dönemde turizm faaliyetleri hususunda sunu çok müzakere edilen natürel kayran olduğunu anımsattı.

???????Gölün mecmu dinamiklerinin yarınlara taşınması, barındırdığı coğrafyası ile natürel hayatın bozulmaması ve ati nesillere aktarılmasında farkındalık oluşturulması hesabına çalıştayda ayrımsız araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını bildiren Arslantaş, şöyle konuştu:

“Bölgemizde çabucacık gelişen turizm faaliyetlerinin güzelliklerinin yansıması yerine fotoğrafçılık, ski, çığlık sporları ve farklı bir nice spor alanlarının geliştirilmesi, lavanta bahçelerinin ve endemik nebat türlerinin korunması ve parçalanmamış alanların yapısına akla yatkın olacak biçimde geliştirilmesi hesabına bu çalıştayın devamını ve benzer etkinliklerin artmasını gönülden arzu ediyorum. Bu etkinliklerin bölgemizde uluslararası tıpkı üne mülaki Salda’nın dünyaca tanınmasına ve korunması vasıta olacağından eminim. Bu tabii güzellikleri atamızın mirası namına değil, çocuklarımızdan aldığımız yaşama namına görmemiz gerektiğini bilmeli ve ona göre girişmek zorunda olduğumuzu hatırlatırım.”

Ilbay Arslantaş, aktiflik üzere ilçeye mevrut 30 heykeltıraş ve ressamın hafta sonuna büyüklüğünde Cumhuriyet Meydanı’nda çalışkan başarım sergileyeceğini sözlerine ekledi.

Resim performansları, umum oyunları ve takım gösterisinin sergilendiği açılış törenine, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gaybubet Korkmaz, Yeşilova Kaymakamı Fazilet Yenisoy, Yeşilova Belediye Reisi Seçkin Şenel da katıldı.

Share: