3 bin 187 çiftçiye 133 titrem yavru desteği

Samsun Büyükşehir Belediyesi 3 bin 187 çiftçiye 133 titrem yemleme bitkisi tohumu desteği verdi.

Büyükşehir Belediyesi Zirai Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Samsun’bile ekincilik ve hayvancılığa kebir ulama sağlayacak projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Bu kapsamda hazırlanan Yemleme Bitkileri Ekiliş Alanlarını Açık Artırma, Üretimi Çeşitlendirme ve Geliştirilmesi Projesi ile yem bitkisi tohum dağıtımı töreni düzenlendi.

Vezirköprü Tarım Itimat Kooperatifi Bahçesi’nde planlı programa Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Zennube Albayrak, Zirai Hizmetler Dairesi Başkanı Ulu Korkmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam ve üreticiler katıldı.

Proje kapsamında ilkbaharda 54 ton dağıtım yapılırken, bu misil sonbahar döneminde 79 tona çıkarıldı. Destekten Alaçam, Asarcık, Atakum, Bafra, Canik, Çarşamba, Nahiye, İlkadım, Kavak, Ladik, 19 Mayıs, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Vezirköprü ve Yakakent doğmak amacıyla 3 bin 187 çiftçi yararlandı.

“Çiftçimizin beraberinde olmayı sürdüreceğiz”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çipo, tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerin seçkin fırsatta birlikte olduklarını belirterek, “Hayat Dolu Türkiye, hararetli ekincilik ile var olur. Tığ bunu açık tıpkı şekilde biliyoruz. Samsun’üstelik zirai ve hayvansal üretimdeki potansiyeli daha dahi yukarılara koparmak amacıyla çaba veriyoruz. Çiftçimizin geliri arttırmak içinde projeler üretiyoruz. Durmayacağız, çiftçimizin birlikte üretimin destekçisi olmayı sürdüreceğiz” dedi.

3 bin 187 maraba faydalanacak

2022 yılı için 54 titrem ilkbaharda, 79 ton güzün başlamak üzere hep 133 ton yemleme bitkisi tohumu dağıttıklarını bile rapor fail Komutan Demir, “Bu proje ile 3 bin 187 çiftçimiz ile 113 bin dekar alanda ekim yapılacak. Mecmu proje bedeli kestirmece 6 milyon TL’dir. Büyükşehir Belediyesi yerine üreticilerimize desteğimiz daha birlikte büyüyerek devam edecektir. Çiftçilerimize ‘üretim sizden, destek bizden’ diyoruz. Çiftçilerimizin ürünleri mübarek, kazançları bereketli olsun” ifadelerini kullandı. – SAMSUN

Share: