Akçadağ’da 540 skor sertifikalı badem fidanı dağıtıldı

Malatya Akçadağ’da atıl durumda bulunan susuz tarım arazilerinde badem yetiştiriciliği yapılarak üretime kazandırması ve kıtipiyoz eş işletmelerinin gelirini tasarruf etmek amacı ile 4 üreticiye tahminî 20 dekar alanda durmak amacıyla 540 nüsha sertifikalı badem fidanı verildi.

Malatya’nın Akçadağ İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla hazırlanan “Sulanamayan Tarım Arazilerinde, İlkbahar Geç Donlarına Dayanıklı Badem Yetiştiriciliği” Projesi çerçevesinde 540 sayı badem fidanı üreticilere teslim edildi.

Proje çerçevesinde temin edilen fidanların teslimi, Malatya Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Ahmet Turan Esmer, Bitkisel Istihsal ve Bitki Sağlığı Bölüm Müdürü Rabıta Köksal, Akçadağ İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili Arif Altaş, teknik personeller ile projeden faydalanacak üreticilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Proje ile ilgili bilgiler veren Bitkisel Istihsal ve Nebat Sağlığı Idarehane Müdürü Rabıt Köksal, fidanların yüzdelik 75’i nezaret bütçesinden, yüzdelik 25’i çiftçi katkısı adına sağlandığını belirterek, “Etkisiz durumda bulunan susuz tarım arazilerinde badem yetiştiriciliği yapılarak üretime vermek, banal eş işletmelerinin gelirini bırakmak amacı ile Akçadağ İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Sulanamayan Tarım Arazilerinde, İlkbahar Geç Donlarına Dayanabilen Badem Yetiştiriciliği’ projesi bakanlığımız Nebati Istihsal Genel Müdürlüğü tarafından ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Yatırım Projesi’ çerçevesinde 2022 yılı içerisinde uygulanmak için kabul edildi. Üreticilerimize bölgeye ahenkli ve erdemli eli nimetli fidanlardan temin ettik. Proje çerçevesinde alımı yapılan fidanların yüzdelik 75’i Nezaret bütçesinden, yüzde 25’i rençper katkısı kendisine sağlandı” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Ahmet Turan Kara ise üreticilere rastgele ant destek olduklarına dikkat çekerek, “İlimiz tarımının geliştirilmesi amacıyla bir nice projelerle üreticilerimize destek veriyoruz. Zaman Akçadağ ilçemizde 4 üreticimize kısaca 20 dekar alanda durmak amacıyla 540 sayı sertifikalı badem (Ferragnes ve Ferraduel çeşitleri) fidanını tasdik ediyoruz” ifadelerini kullandı. – MALATYA

Share: