Antakyalı seyyah kebapçı 40 yıllık savmak teknesiyle hizmete başladı

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin etkisiyle, yaşadığı apartman yıkılınca Kocaeli’ye giden kavrulmuş ustası Mehmet İhsan Aracı, 40 yıldır savsaklamak parasını kazandığı seyyah tezgahıyla Antakya sokaklarında baştan bakım vermeye başladı.

Kentin sokaklarını gezdiği gezmen tezgahındaki süslemeleri ve eş başında fes takmasıyla “Osmanlı kebapçısı” olarak tanınan 60 yaşındaki Uzlaştırıcı’nın yaşadığı, General Şükrü Kanatlı Mahallesi Atatürk Caddesi’ndeki 7 kıvrım Eğlek Apartmanı, Pazarcık ve Elbistan merkezli 6 Şubat’taki 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hasar aldı.

Bina, 20 Şubat’taki Hatay merkezli 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra enkaza dönüştü.

Can kaybının yaşandığı kıran sırasında evlerinin dışında olan Uzlaştırıcı ve ailesi, yaşadıklarından alarga etmek için Kocaeli’ye gitti.

Kocaeli’ndeyken memleketine heyecan duyan kavrulmuş ustası, bir müddet sonra ailesiyle esasen Antakya’ya döndü.

Ekmek parasını kazandığı 40 almanak gezgin tezgahını baştan hazırlayan Aracı, önlüğünü giyip fesini takarak sokaklara imdi.

“Memleketimizi bırakamıyoruz”

Kebapçı Mehmet İhsan Uzlaştırıcı, AA muhabirine, hayatı süresince hakeza benzeri od görmediğini söyledi.

Büyük acılar yaşadıklarını tamlayan Ara Bulucu, “Oturduğum çatı ikinci depremde yıkıldı. İnsanlar kabil evsiz, barksız kalktık. Henüz sonraları Kocaeli’ye gittim. 20 bölüm orada kaldım. Iyi olsun devletimiz bize orada bile baktı.” dedi.

Uzlaştırıcı, Kocaeli’deyken Antakya’dahi yaşananları doğaç duramadığını ve izansız gelmeye karar verdiğini aktardı.

Ailesiyle çadıra yerleştiğini ve tezgahının başına geçtiğini anlatan Aracı, şunları kaydetti:

“Memleketimizi bırakamıyoruz. Dayanamadım. ‘Memleketime gideceğim’ dedim. Müfrit derecede üzgünüz. Dayanamıyoruz. Gördüğümüz anda kahroluyoruz. Hatay’ımız bir tanedir. Bilcümle turizm merkezlerimiz çöktü. Tek husus kalmadı. Allah’a inanıyoruz. İnşallah zamanı gelince düzelecek. Rahatsız olmama karşın geliyorum ve insanlara hizmet ediyorum. Buraya dayanaklık etmek için mevrut insanlara iyicene aynı kemirmek bakmak amacım. Memleketimizi ve insanlarını seviyoruz. işlemek için buradayız. O adamakıllı günleri ve geçmişteki Antakya’mızı bekliyoruz.”

Share: