Armağan sarıklı gönüllü geldiği Kahramanmaraş’ta depremzedelerin yardımına koşuyor

HALİFE YALÇINKAYA/SERHAT GALEBE – Aksaray’da müzik öğretmenliği fail 30 yaşındaki Nimet Tansu Eskil, AFAD gönüllüsü namına 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin ardından geldiği Kahramanmaraş’ta koordinatör yerine fariza yapıyor.

Depremin önceki gününde arkalama üzere Kahramanmaraş’a gönüllü namına gelen Eskil, Sütçü İmam Üniversitesi yerleşkesinde oluşturulan Avşar 2. Toprak Keçe Kent’te birlikte kaldığı depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Aralarında depremden etkilenenlerin birlikte bulunduğu gönüllülerle otağ otağ gezen Eskil, afetzedelerin gıdadan giysiye, süt kuzusu mamasından battaniyeye cemi ihtiyaçlarını bastırmak için çaba sarfiyat ediyor.

Aksaray Marifet ve Danışma Merkezinde memur Atıfet Tansu Eskil, AA muhabirine, depremin ardından Kahramanmaraş’a AFAD gönüllüsü yerine geldiğini söyledi.

Depremin önce gününden bu yana arkalama malzemelerinin dağıtımında fariza aldığını tamlayan Eskil, “Burada temas şeyi emek emek tevhit ettik. Şu anda de kişi evimde gibiyim. Buradaki mıntıka halkıyla daha çok ev üzere olduk.” dedi.

Bölgede huzurla görev yaptığını vurgulayan Eskil, depremzedeler üzere talep ettikleri seçme şeyin karşılanmasının mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Eskil, AFAD’ın temel depolarından gönderilen malzemeleri otağ kentte oluşturulan depoda depremzedelere dağıttığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Burada sınırlı ayrımsız cümle oluşturduk, vatandaşı mağdur etmiyoruz, bekletmiyoruz ve sıraya girmiyorlar. Benzeri nevi alışveriş mağazalarının ısmarlama üstüne evlere getirdiği cümle kabilinden. Burada benzeri sistemi uyguluyoruz. Herkes oturduğu amacıyla temas arıza yaşamıyoruz. Seçme bakımdan burada mutluyuz, bire bir bile yaraları sarıyoruz. İşin ocak ve dost olma kısmı birlikte bizi ayrıca bahtiyar ediyor.”

“Zaman değilse ne ant diye niteleyerek buraya geldim”

Yaşanan afetin kendisini çok etkilediğine işaret eden Eskil, “Afetin ardından avlu bizim üzere normal imkânsız. Zaman değilse ne ahit ben burada olacağım diye buraya geldim.” ifadesini kullandı.

Eskil, oba kentte “Memleketim” şarkısını dinledikleri tam bu anın kendisini ve orada bulunanları çokça duygulandırdığını aktararak, “O anda orada bulunan dizge ağlamaya başladık. Bilahare tırla gelen malzemeleri birlikte indirdik. Tır yüklüyoruz, tır boşaltıyoruz. Kuvayımilliye ruhu üzere. Vatandaşa bire bir eşyadan iki çıngı verdiğimizde, ‘Hayır bana tek yeter.’ diyor ve ikinciyi almıyor. Hakeza ayrımsız ortamdan tığ sebep gidelim?” diyerek konuştu.

Eskil, devletin imkanlarıyla yaraların hep gelişigüzel sarılacağını sözlerine ekledi.

Share: