Ayhan Barut: “Balık Ağrımak İsteyen Köylülerimiz Mağdur Ediliyor”

CHP Adana Saylav Ayhan Barut, Adana Konu Köyü’nde mevcut Aktayan Lagün’ünden balık tutmak isteyen köylülerin kıygın edildiğini söyledi. Barut, “Burayı alıp işletenler kilolu tıpkı gravite uyguluyor. Köylümüz, köyündeki gölden balık dahi tutamıyor. Tıpkısı şirketin isteğiyle köylülerimizin mağdur olmasına cevaz verilemez” dedi.

CHP Adana Saylav Ayhan Barut, Adana’nın Karataş ilçesi Kapı Köyü’nde bulunan dalyandan tek şekilde yararlanamayan köylülerin daha çok kıygın edilmemesini istedi. Arsıulusal sözleşmelerle ve yasalarla mahfazalı Akyatan Lagünü’nündeki dalyanın özel şeriklik yoluyla kullanıldığına meni fail Barut, “Bap Köyümüzün içindeki gölden balık sancımak talip köylülerimiz baskıyla mağdur ediliyor. Bu güçlük düzeni serencam bulmalı, köylülerin mağduriyeti giderilmelidir” dedi.

“KÖYÜMÜZDEKİ DALYANA GİREMİYORUZ”

Barut, Kapı Köyü’nde köylülerle buluştu. Köy sınırlarında kâin dalyanla ilişkin yaşadıkları sorunlara dahi meni eden köylüler, “Dalyana girip tek da balık tutamıyoruz. Neden? Çünkü bu dalyanı özel ayrımsız iştirak işletiyor. Köyümüzün içindeki dalyana girip bir tane balık alamıyoruz, soframıza koyamıyoruz, misafirimize izzetüikram edemiyoruz. Lagünün işletmesini verdikleri hususi şirket, bizi dalyana yaklaştırmıyor. Bekçileriyle, jandarmasıyla daim bize bastırık uygulanıyor. Dalyana köyden giren oldu mu derhâl ceza yazılıyor. Bu çileyi bitirin” diye niteleyerek sorunlara reçete bulunmasını istedi.

“KÖYLÜLERİMİZİN KIYGIN OLMASINA İZİN VERİLEMEZ”

CHP’li Barut, bölgede yaşanan haksızlığın son bulması üzere alelhusus Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nı göreve çağırdı. Barut, “Bu sevgili bölgede çokça tafsilatlı zamandır yaşanıyor. Köylümüz, köyündeki gölden balık de tutamıyor. Burayı alıp işletenler ne bunaltıcı benzeri sıkıntı uyguluyor. Bu durum akseptans edilemez. Hemen aynı şirketin isteğiyle köylülerimizin mağdur olmasına müsaade verilemez” dedi.

Share: