Bağlardan toplanan üzümler saf yöntemlerle kurutuluyor

Denizli’nin Buldan ilçesinde, bu sene erdemli rekolte dolayısıyla üreticisini mutlu eden çekirdeksiz Sultaniye üzümünde, hasat mesaisiyle gelişigüzel kurutma telaşı üstelik sürüyor. Seher vaktinde çiftçiler eliyle bağlardan bin bir zahmetle toplanan üzümler, saf yöntemlerle kurutularak sofralarla buluşacağı haset bekliyor.

Türkiye’nin bildirme mefret üzüm üretim merkezlerinden olan Denizli’de, hasat mesaisi ile alay malay kurutma telaşı da sakır sakır olarak sürüyor. Gözyaşı üzümlerin kesilmesiyle alay malay sergilerde kurutma işlemlerine başlayan üzüm üreticileri, ağırbaşlı bir mesai dönemine girdi. Sabahın er saatlerinde başlayan üzüm çokluk işlemi, albeni sıcaklığının yükselmeye başladığı gün ortası saatlerine kadar devam ediyor. Toplanan üzümler daha bilahare günlük gündelik ile çalışan ekincilik işçileri tarafından yerlere özenle serilerek kurutuluyor. Katıksız yöntemlerde kurutulan üzümler, sergilerden toplanarak tüketiciyle buluşmak üzere sonra farklı bölgelere sevkiyat yapılıyor.

Dünyanın ciharıyek yanına ihracatı yapılıyor

İhracatta de balaban tıpkısı sükse yakalayan Denizli üzümü özellikle Rusya tevessül etmek için Suudi Arabistan, Ukrayna, Hollanda, Almanya, Avusturya ve İngiltere’ye gönderiliyor. Buldan ilçesinin adlı Sultaniye çekirdeksiz üzümle Temmuz ayında başlayan hasadın Teşrinievvel ve Teşrinisani ayı sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

“Tahminî bir hafta üstelik kuruyan üzümlerimizi savuruyoruz”

Üzümlerin bire bir bölümünü keserek yaş üzüm namına sattıklarını tamlayan Üzüm üreticisi Raziye Atak, “Sergilerde üzümlerimiz kuruması için potas dediğimiz sıvı dökerek kurutuyoruz. Kestirmece benzeri hafta dahi kuruyan üzümlerimizi savuruyoruz. Çuvallara doldurarak TARİŞ, TMO veya üzüm alıcısı şirketlere veriyoruz” dedi.

“Gözyaşı ve ark üzümde fiyatlar çokça geride kaldı”

Hasat sezonunun bitmeme ettiği üzümdeki fiyatların bağan kaldığına değinen Doğanköy Muhtar Ahmet Boynikar dahi “Zayıf üzüm fiyatı yaşanılan enflasyona bakarak düşük kaldı. Tahminî dört ila ilkokul kilodan aynı kilodan kuru üzüm elde ediyoruz. Geçtiğimiz sene mazot fiyatlarına bakarsak gözyaşı ve cılız üzümde fiyatlar haddinden fazla geride kaldı. Üzüm hak ettiği fiyatları görmedi. Yetkililerimizden fiyatların baştan gözden geçirilerek güncellenmesini istiyoruz” diye niteleyerek konuştu. – DENİZLİ

Share: