BENDE Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Anıtkabir’i mülakat etti! İşte hususi deftere yazdığı aşama

Kahramanmaraş merkezli iki depremin arkası sıra 2 almanak görev süresi boyunca ilk kez Türkiye’ye mevrut ÇAKER Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’de mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

4 BAŞLIK ELE ALINDI

Dün yer sarsıntısı bölgesini ziyaret fail iki sima görüştükten sonra bire bir matbuat toplantısı düzenleyerek ele alınan konuları adese altına aldı. Sarsıntı, F-16, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ve Rusya- Ukrayna savaşı üzere konuların ele alındığı belirtildi.

“TÜRKİYE’Yİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Blinken, “Washington depremde sonrasında Türkiye’yi hangi büyüklüğünde mufassal olursa o kadar desteklemeye bitmeme edecek. BENDE ve Türkiye seçme konuda anlaşamıyor fakat partnerlik zorluklara cebin devam ediyor” dedi.

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO’YA KATILIMINI DESTEKLİYORUZ”

Blinken, “Türkiye-KUL teferruatlı zamandır lüzum ikili anlaşmalar lazım bölgesel anlaşmalarda dünya çapında eş çalışmakta. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımını güçlü şekilde destekliyoruz. Farklı NATO üyeleri hepsi askeri alanda yan yana çalışıyor. NATO’ya onların katılımı gerçekleştiğinde asayiş artacaktır” ifadesini kullandı.

ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ

Basın toplantısının ardından Blinken’ın aynı sonraki durağı ise Ulu Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir oldu.

İŞTE ÖZEL DEFTERE YAZDIĞI NOT

KUL’li Blinken deftere şu ifadeleri yazdı; “Türk ulusu ve Iri Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’e saygılarımı sunmaktan şişman aynı değer duyuyorum. Dram bir afetin yaşandığı bu dönemde önemli ortağımız ve NATO müttefikimiz Türkiye’ye bindi olurken, bugün burada Amerikan halkını düzen ediyor olmaktan kontekst kendimi imtiyazlı addediyorum. Cumhuriyetin doğuşundan bu yana halklarımız beyninde var olan deste, bilhassa serencam kademe iri aynı kederin yaşandığı bu günlerde dip, akva ve hareketli olmayı sürdürmektedir.”

Share: