Bilal Erdoğan GastroRize Günleri’ne katıldı

RİZE’de bitmeme eden Gastro Rize Günleri’ne katılan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Ihya Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, stantları gezerek dernekevi yiyecekleri tattı. Bilal Erdoğan, “Hep Türkiye’de kavurmamız, arık fasulyemiz angın. Dolayısıyla bunların burada bundan sonra insana ulaştırılmaya çalışılması çokça iyicene” dedi.

Gastronomi dünyasından adlı isimlerini Rize’de buluşturan 2’nci GastroRize günleri devam ediyor. Yerli lezzetlerin ve gastronomi programlarının yanında kentin biyoçeşitliliği, öz ve tarımı, yerel pazarları, tarihi Rize evleri ve yerel dokusu sahabet edilen Rize mimarisi, anadan görme lokantaları, çiftçileri, balıkçıları, tarihi özellikleri ve hasat zamanı tanıtımı faaliyetlerinin saha aldığı GastroRize Günleri’nde davetliler, Çay Çarşısı birlikte açılan stantları gezdi. RTEÜ Ihya Vakfı Mütevelli Heyeti toplantısına katılmak üzere kentte bulunan Bilal Erdoğan üstelik stantları konuşma etti. Yerel araç stantlarında ikram edilen pepeçura, akdarı ekmeği, bal, karalahana sarması, kavurma gibi yiyeceklerin tatlarına nazır Erdoğan, vatandaşlarla arkadaşça ederek fotoğraf çektirdi.

Rize mutfağının seçme ant haddinden fazla adamakıllı olduğunu belirten Bilal Erdoğan, ” Herhangi Bir ahit söylerim, çok varlıklı kabil var. Demeye icap namevcut ama hele kavurmamız, ark fasulyemiz, karalahanamız, hamsi ile yaptığımız şeyler, mısır ekmeğimiz. İlk kez likapa ile mamul pepeçura tatlısı çok güzel. Kendimize arpalık lezzetlerimiz var. Hep Türkiye’de kavurmamız kuru fasulyemiz ünlü. Nedeniyle bunların burada daha çok insana ulaştırılmaya çalışılması çok iyice. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum” dedi.

GastroRize Günleri yarın yapılacak etkinliklerle sona erecek.Share: