Bolu’da gönüllüler, şita ortasında herhangi bir şeyini kaybeden depremzedeleri yunak ağrımak için çabalıyor

Bolu’nun Dörtdivan ve Yeniçağa ilçesinde yardımseverler, Kahramanmaraş merkezli yer sarsıntısı sonrası kış aylarında yuvalarını kaybeden vatandaşlara kışlık ruba ve battaniye üretiyor.

Dörtdivan Kaymakamlığı ve Belediyesi öncülüğünde başlatılan icraat kapsamında anaokulu içre hazırlanan atölyeye gelen kadınlar depremzedeler amacıyla kutup, eşofman takımı ve çizik kabilinden kışlık kıyafetler dikiyor.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinden Dörtdivan ilçesine 22 yıl önce kadın kendisine mevrut 60 yaşındaki Emine Aydoğan ile 17 sene evvel elkızı olan 52 yaşındaki Emine Erdini dahi çalışmalara katılıyor.

Erdini, AA muhabirine, yakınlarının de depreme yakalandığını ve haddinden fazla kalbi kırık olduğunu söyledi.

Hatay ve Reyhanlı’daki familya ve yakınlarının mebzul olduklarını anlatan Erdini, bazen yakınlarından ise hala bilim alamadıklarını, gerileme altındaki herkese aynı dakika önceki ulaşılması üzere yakarış ettiklerini dile getirdi.

Aydoğan da ilçede kıpırdak kadınların depremzedeler amacıyla tıpkı araya geldiğini belirterek, Antakya ve Reyhanlı’bile yaşayan kâh yakınlarından selen alamadığını aktardı.

Ağabeylerinin enkazdan kendi imkanlarıyla kurtulduklarına değinen Aydoğan, enkazda kalanların bire bir zaman geçmiş ailelerine kavuşması temennisinde bulundu.

Ev hanımı Melek Şener da depremzedeler amacıyla ellerinden hangi gelirse yapmaya çalıştıklarını anlatım ederek, “Genişlik ufak desteğimiz da onlar amacıyla çokça büyük. Küsurat parçaları değerlendirmeye çalışıyoruz. Üste buradan yer sarsıntısı bölgesine revan araçlara yapabildiğimiz kadar poğaça, börek, dürme üzere görgüsüz bozulmayacak şeyler yapıp gönderiyoruz.” diyerek konuştu.

Tekstil atölyesi depremzedelere battaniye hazırlıyor

Yeniçağa ilçesinde ruh gösteren tıpkı tekstil atölyesi dahi depremin yanı sıra antipatik gelgel şartlarıyla savaşım eden vatandaşlar amacıyla battaniye üretmeye başladı.

Depremzedeler için işbaşı eden atölye çalışanları, zelzele bölgesinde kullanılmak amacıyla battaniye üretimine başladı.

Hayırseverlerin getirdiği kumaşlardan hazırlanan ürünler, AFAD koordinesinde depremden etkilenen illere ulaştırılıyor.

Share: