Burdur Ticaret Borsası Başkanı Gündüzalp: “Üreticiyi Üretimde Tutamıyoruz. Millî Benzen Konseyi’nin Ayrımsız İşlevi Kalmadı, Elden Adı Var”

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur Tecim Borsası Ömer Faruk Gündüzalp, “Siz girdi maliyetlerini taharri edemeyip vakit kaybetmeden üreticinin çıktısını kontrol ettiğiniz aynı ortamda yani benzen fiyatını, Azık Komitesiyle sabitlediğiniz aynı ortamda üreticiyi üretimde tutamıyorsunuz. Üreticiyi üretimde tutmanın yolu üreticiye mülk kazandırmaktır. Şu anda Millî Benzin Konseyi’nin ayrımsız işlevi kalmadı. Elden adı var. Ona işin sekretaryasını yaptırıyorlar” dedi.

Burdur Ticaret Borsası Ömer Faruk Gündüzalp, Burdur Baytar Hekimler Odası’nın 16. Mahdut Umumi Kurulunda tarım ve hayvancılık sektörü ile ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

“USK’NIN GIDA KOMİTESİ’NİN AKSEPTANS ETMEDİĞİ BİR FİYATI AÇIKLAMA ŞANSI BULUNMAYAN”

Üreticiyi üretimde tutmanın yolunun üreticiye para kazandırmak olduğunu belirten Burdur Tecim Borsası Ömer Faruk Gündüzalp şunları söyledi:

“Tarım ve hayvancılık sektörünün desteğe ihtiyacı var. Desteğe tıpkı itirazımız bulunmayan. Ama siz girdi maliyetlerini kontrol edemeyip yalnız üreticinin çıktısını kontrol ettiğiniz bire bir ortamda yani süt fiyatını, Azık Komitesiyle sabitlediğiniz bire bir ortamda üreticiyi üretimde tutamıyorsunuz. Üreticiyi üretimde tutmanın yolu; üreticiye dünyalık kazandırmaktır. Şu anda Ulusal Süt Konseyi’nin ayrımsız işlevi kalmadı, yemeden içmeden adı var. Ona işin sekretaryasını yaptırıyorlar. Besin Komitesinden mevrut fiyatı Ulusal Süt Konseyine açıklattırarak tüm toplar Ulusal Süt Konseyi’nin üstünde. Amma Gıda Komitesi’nin akseptans etmediği bir fiyatı izah şansı yok. Ki geçen hafta Cuma günü Ulusal Benzen Konseyi’nin yaptığı toplantıda Türkiye’den ender ilklerden biri yaşandı. Uran grubu açıklayan fiyata bile açıklanış şekline birlikte şerh koydu. Ama hangi efsus ki üzülerek söylüyorum. Müstahsil birliklerimiz oradaki alabileceği 20,30 kuruşu Bakanlığı inandırma ettim diyerek imzaladı. Bu şartlarda, bu sektörde hangi üretici birliklerimiz ne da sanayicimiz üreticisini bulamaz. Sanayici bunun farkına vardı. Birlikler hala bunun farkına varmadı. Kısaca 2 yıl önce Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Gestalt Birliği Başkanı Kamil Özcan, Ulusal Benzen Konseyi’nden incizap ederken ki söylediği sıkıntılar bibi bitmeme ediyor. Bu neyi gösteriyor; geçmiş Türkiye Maya Sığır Yetiştiricileri Kalıp Birliği Başkanı, Millî Benzen Konseyi’nden ricat ediyor, manifesto yayınlıyor ve o maddeler bibi devam ediyorsa tığ tıpkı rüşvet boyu misil almadık.

“ENFLASYONU BENZIN, EKMEK VE TEN FİYATINA ENDEKSLEYEREK GIDA ENFLASYONU DÜŞMEZ”

Benim tüm baytar hekimlerden ve buradaki katılımcılardan isteğim, bu derdimizi hele Bakanlığa anlatın. Gıda Komitesi, enflasyonu yalnız süt, savsaklamak ve ten fiyatına endeksleyerek bu ülkede gıda enflasyonunu düşüremez. Besin enflasyonunu düşürmek için bizim geçmiş üreticinin girdi maliyetlerini düşürmemiz lazım. Bu konuda tek ceht sarf etmeden bu saydığım üç ürünü gerekirse daraç dışından ithalat sopasını göstererek icabında ayrıksı faktörler kullanılarak engelleyerek biz üreticiyi üretimden kaçırıyoruz. Bunun vebalini de bedelini birlikte bütün beraber öderiz.”

Share: