ÇAKÜ Rektörü Çiftçi’den Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Harun Ekinci, bazen ülkelerde Kur’an-ı Selek yakılmasına aksülamel gösterdi.

Ekinci, yaptığı mukayyet açıklamada, Avrupa’da serencam dönemde Türkiye ve İslam’a yönelik ötekileştirme, hükümsüzlük ve hürmetsizlik içeren bir nice eyleme şehadet edildiğine meni etti.

Yapılan eylemlerin Müslümanlar amacıyla kabul edilebilir olmadığına dikkati çeken Maraba, “İslam’ın kutsallarını, milletimizin hassasiyetlerini ve ülkemizi kasıt düzlük eylemler, yakın tarihimizde sürekli karşılaştığımız kötü ve katiyen akseptans etmediğimiz hadiselerdir. kimi vakit terör örgütlerince gerçekleştirilen eylemlerin benzerleri bugünlerde Avrupa’daki siyasal partilerin temsilcileri marifetiyle yürütülmektedir. Terör örgütlerinin düzenlediği gösteride ülkemize yönelik söylemler ve Cumhurbaşkanımıza dönük tehditler pervasızca savrulurken, İsveç makamları bu eylemleri adeta us tutulmasıyla ifade özgürlüğü olarak değerlendirdi. Bu kabil gözdağı ve taşlama muhtevalı eylemlerin ekseriyetle cezasız kalması, dozu her güzeşte zaman kalan provokatif eylemleri cesaretlendiriyor.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da çifte standartçı yöntem zımnında İslamofobinin çokça kısık şekilde yükseldiğini belirten Fellah, şunları kaydetti:

” Fransa’da Delege Efendimize taşlama eden karikatürlerin heybet binalarına yansıtılarak Müslümanlara ve İslam’ın bütün değerlerine hakaret edilmesinin demokrasi ve herif hakları koruması altında bittabi gerçekleştirildiğini anımsamak gerekiyor. Öncelikle bu çirkin eylemleri bildirme ızdırap hissiyatlarımızla kınıyor, gereğini yapmayanları inançlara ve dini değerlere saygılı olmaya davet ediyorum. Fazlası İslamofobi gösteri üzere Stockholm Büyükelçiliğimizin adres olarak seçilmesinde Türkiye’nin aut politikada attığı kararlı ve zinde adımların uluslararası dengelerde bıraktığı tesirin deli dolu olduğuna inanıyoruz. Lanet ettiğimiz bu gösteri üzere Türkiye Büyükelçiliğinin seçilmesini, mazlum Müslüman coğrafyalara hamilik yapmaya çalışan, İslam’ı, kimliğinin mütemmim cüzü adına gören aynı devlet olmamızdan kaynaklı olduğunu düşünüyoruz.”

Share: