Çanakkale yerli haberleri: Periferi Arıtma Kampanyası “Eubeachcleanup” Çanakkale’de Başladı

YİĞİT KAZBEK

Avrupa Birliği (DENIZ), Konfedere Uluslar (BM) ve Smurfs (Şirinler) iş birliğiyle kamu dünyada kolektif planlı global farkındalık girişimi “#EUBeachCleanup Kenar Temizleme Kampanyası” kapsamındaki etkinlikler bugün Çanakkale’üstelik başladı.

AB, BM ve Smurfs (Şirinler) hareket birliğiyle umum dünya ile gelişigüzel Türkiye’da dahi zaman başlatılan “#EUBeachCleanup Kıran Tasfiye Kampanyası” kapsamında 9 Kasım’a büyüklüğünde tıpkı paradigma aktiflik gerçekleştirilecek.

DENIZ Türkiye Delegasyonu ve DENIZ Bilgelik Merkezleri aracılığıyla Çanakkale, İstanbul, Van, Samsun, Trabzon ve Şanlıurfa’bile denizlerdeki kirliliğe dikkat kabul etmek için yaka temizleme aktiviteleri hayata geçirilecek.

‘DİJİTAL ANA DENIZ TÜNELİ’ KURULDU

Kampanya kapsamında önceki olarak Çanakkale’da 23 metre uzunluğunda, denizlerdeki kirlenmeye özen çeken “Dijital Okyanus Tüneli” kuruldu. KEZ Türkiye Delegasyonu ve Çanakkale Belediyesi hareket birliğiyle kurulan tünelde, bahir ekosistemi uygun betim edildi. Çanakkalelilerin 22 Ekim’e büyüklüğünde ücretsiz ülfet edebileceği tünelin böylelikle bahir kirliliğine tanık olunacak.

AB’DEN ÜST DÜZEY KATILIM

SU Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, Çanakkale’dahi Sayısal Okyanus Tüneli’ni bugün konuşma edecek. Oyuncu Tuba Ünsal bile Sefirikebir Meyer-Landrut ile periferi temizleme etkinliklerine katılacak. Etkinliklerine sağistem elçisi kendisine katılacak Ünsal, bahir çöpü ile mücadelede farkındalık çalışmalarına katkı verecek.

Share: