Çankırı Tarım Odası Başkanı Gamzeli’den susuzluk açıklaması

Çankırı Kültür Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Çankırı’nın Türkiye’nin bildirme yağışsız illeri arasında yer aldığını söyledi.

Gamzeli, Çankırı Tarım Odasında düzenlediği matbuat toplantısında, kuraklığın acun genelinde olduğu kadar Türkiye’bile üstelik alçak aynı şekilde yaşandığını belirtti.

Sonbahar ve kış aylarında muhtemel yağmur ve hatır düşmemesi sonucu ilk teşrin alanlarında buğday ve arpa çıkışlarının ters etkilendiğini anlatan Gamzeli, “İlimiz, ülkemizin arz yağışsız illeri ortada sayılıyor. Önümüzdeki günlerde muhtemel yağışlar gerçekleşmezse üretimi ve üreticilerimizi tahakküm günler bekliyor.” dedi.

Yaptıkları arazi kontrollerinde gâh mezru alanlarda çimlenmede dava olduğunu, köklerde sararma meydana geldiğini gördüklerini dile getiren Gamzeli, şöyle konuştu:

“Yağışsız geçen her dönme bizi kuraklığa akıllıcasına götürüyor. Şita yağışlarının birlikte mart, april ve mayıs aylarındaki yağışların kışlık ekimler açısından önemi daha balaban ağıl geldi. Önümüzdeki günlerde muhtemel yağışların yeterince gerçekleşmemesi durumunda ilkbaharla ekimleri gerçekleştirilecek diğer ürünler içinde donuk bire bir döneme girilebilir. Ülkemizde olduğu kadar ilimizde yağışsızlık riski tedricen artıyor. Yaşanabilecek olumsuzluklara cebin, üreticilerimize pekâlâ TARSİM kitap sigortası ve kuraklık sigortası yaptırmalarını tavsiye mektubu ediyorum. Cemi çiftçilerimizin, TARSİM ve kuralık sigortalarından faydalanabilmesi amacıyla sigorta fiyatlarındaki fehamet katkısının artırılarak çiftçilerimiz vasıtasıyla ödenebilir duruma getirilmesini kâm ediyorum. Köy bazlı yağışsızlık sigortasının parsel bazlı olarak değerlendirilerek uygulanmasını istiyoruz.”

Gamzeli, ehliyetli yağış alınarak çiftçilerin bol rüşvet sağladığı ve rekoltenin düşmediği aynı yıl olması temennisinde bulundu.???????

Share: