Çatışmaların bilançosu açıklandı! 50 Azerbaycan askeri şehit düştü

Ermenistan’ın geçkin tün saatlerinde sınırda Azerbaycan askerlerini provokeetmeleriyle başlayan çatışmalar bugün periyot boyunca bitmeme etti. İki tarafın birlikte dokunaklı kayıplar verdiği yönünde haberler gelirken, iki ülkenin kayıplarıyla ilişkin açık rakamlar akşam saatlerinde açıklandı.

50 AZERBAYCAN ASKERİ ŞEHİT DÜŞTÜ

Azerbaycan Defans Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 12 Ilkgüz gecesi ve 13 Eylül sabahı Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin provokasyonu sonucu sâdır çatışmada 42’si askeri personel, 8’i çizi muhafızı gelmek amacıyla 50 askerin martir edildiği belirtildi. Ayrıca Ermenistan tarafında de 49 askerin öldüğü öğrenildi.

“ŞEHİTLERİN İSİMLERİ KAMUOYUNA SUNULACAK”

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamanın devamında ise şu ifadelere düz verildi: “12 Ilkgüz gecesi ve 13 Ilkgüz sabahı Ermeni Silahlı Kuvvetleri Azerbaycan-Ermenistan ihtişam sınırının Daşkesen, Kelbecer, Laçin ve Zengilan yönlerinde serbest yetenekli bire bir kışkırtma gerçekleştirdi. Azerbaycan Ordusu’ndan 42 askeri personel ve Ihtişam Sınır Teşkilatı’ndan 8 askeri personel olmak amacıyla Silahlı Kuvvetlerin toplam 50 askeri personel hayatını kaybetti. Şehit askerlerimizin ailelerine ve yakınlarına genişlik dip taziyelerimizi sunuyor, yaralılarımıza Allah’tan felah diliyoruz. Şehitlerimizin karın yerde kalmadı. Şehit askeri personelimizin benibeşer listesinin kamuoyuna sunulacağını bildiririz” denildi.Share: