“Damla Projesi”yle Kars’a mevrut öğrenciler gönüllere dokunup Ani’yi gezdi

Toyluk ve Spor Bakanlığı Proje Eş Güdüm Umumi Müdürlüğünce ölçülü “Katre Projesi” kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden Kars’a mevrut 36 mektepli, bağlılaşım evleri, iyileştirme merkezleri ve okulları gezip gönüllere dokunarak tarihi mekanları konuşma etti.

Kars Cahillik Merkezi’nin aile sahipliğinde şehre mevrut 36 mektepli, kentteki rehabilitasyon merkezlerini görüşme ederek oyunlar oynadıkları öğrencilere şapka ve balon gibi hediyeler verdi.

Okulları birlikte görüşme fail mihman öğrenciler, buradaki öğrencilerle dahi oyunlar oynayıp duvar pentür etkinlikleri gerçekleştirdi.

Şehrin tarihi alanlarını bile gezen öğrenciler alelhusus Ani Harabelik Yeri’ne ilişki gösterdi.

Bilgisizlik lideri Müge Soy, AA muhabirine, gönüllülerle Kars’ta bir nice canlılık gerçekleştirdiklerini, çocuklarla tıpkısı araya gelerek ahenkli mesafe geçirdiklerini söyledi.

Kars’taki tarihi yerleri da gezdiklerini anlatan Cins, “Türlü illerden 36 şahsiyet ayrımsız grupla Kars’a geldik. Burada bağlılık evleri, dezavantajlı karı, okul ve rehabilitasyon merkezi ziyaretleri yaptık, sonraları Patadak Ören Yeri’ni gezdik. Gönüllülük faaliyetleri yapıyoruz. Başvurular alındıktan sonraları seçilen ihvan programa dahil oluyor. Burada evvel gönüllülük faaliyetleri yapıp peşi sıra tarihi yerlerini geziyoruz.” dedi.

Adana’dan gelen Ayşenur Gökkaya da proje sebebiyle birçok gönülle dokunduklarını dile getirerek şunları kaydetti:

“Gönüllülük hareketi çerçevesinde var olan değerleri elbet yeşertebiliriz insanlığa nasıl hayır olabilirizin peşindeyiz. Amacımız gönüllülüğü yansıtmak ve var olan değerlerimize sahip çıkmak. Henüz geçmiş Kars’a, Apansız’ye gelmedim. Birden çok iri tıpkı ruz ve bırakıt, takım kendisine çok beğendik. Herkese buraya gelip görmelerini referans ederim.

Trabzon’dan gelen Nurcan Sadıklar ise Kars’a hayran kaldığını anlatarak “Kültürel faaliyetlere katıldık, bilahare Ansızın’ye geldik, koskocaman benzeri kayran. Burada ayrımsız medeniyet yatıyor, tarihin üzerinden üşüşmek delici ve çok heyecan verici. Yerli ve yabancı turistlerin gelmesini tavsiye mektubu ediyorum.” ifadesini kullandı.

Konuk öğrenciler daha bilahare kentin başka tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.

Share: