“Demir Ağırlık” iddianamesi salahiyetsizlik kararıyla İskenderun’a gönderildi

Çıpa çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı tez edilen firmalara yönelik “Demir Print” soruşturması kapsamında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) bile aralarında bulunduğu 17 sanıklı iddianame “yetkisizlik” nedeniyle İskenderun Aheste Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Alınan bilgiye bakarak Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca 16 Ağustos’ta tamamlanan savca, Ankara 21. Pahal Ukubet Mahkemesine gönderildi.

İddianameyi kabul fail mahkeme, sav edilen suçların gerçekleştiği vadi ile sanıkların tıpkı çoğunun ikametgahının İskenderun olması nedeniyle “yetkisizlik” kararı vererek, dosyayı buradaki vahim ceza mahkemesine gönderdi.

Mahkemenin dosyayı akseptans etmesi halinde anlık İskenderun’üstelik yapılacak, itiraz etmesi durumunda ise yargılamanın hangi mahkemede yapılacağına Yargıtay değişmeyen verecek.

İddianame

İddianamede sanıkların, demir polat sektöründe neşelilik gösteren ve soylu erki sınırlı boğaza düşen fabrikaları, yeniden amal kuzuluk getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, şirket yönetimlerini birlikte akrabaları üzerinden devraldığı belirtildi.

Yerli ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu aksiyon yerlerini paravan yönetimler tarafından dalavere ettikleri aktarıldı.

İddianamede, sanıkların, piyasadan kütük alıp bu fabrikalar marifetiyle piyasaya sürdükleri, bu süreçte tahakkuk eden Ekleme Değer Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri vadi aldı.

Sanıkların ayrıca bu fabrikalardaki istihsal karşılığı alınan paraları, haczedilmesine karşı, ERE Çıpa Çelik Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Çıpa Çelik Taşımacılık Endüstri ve Tecim A.Ş. firmalarının vezneci hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Bu kapsamda sanıklar Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in, “cürüm örgütü bina etmek”tan 4’er yıldan 8’er yıla, “zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik ayyarlık”tan 5’er yıldan 17 yıl 6’şar aya ve “müteselsil şekilde amme alacağının tahsiline esir etmek” suçundan ise 8’er aydan 5 yıl 3’er aya büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 sene 8 aydan 30 sene 9’ar taban büyüklüğünde hapsi maksut bu sanıkların antrparantez suçtan elde edilen gelirin iki cani kadar adli mülk cezasına çarptırılmaları irade edildi.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin “suç örgütüne uzuv olmak”, “amme kurumlarına müteveccih ayyarlık” ve “müteselsil şekilde kamu alacağının tahsiline alıkoymak” suçlarından 7 sene 8 aydan 26 yıl 9’ar aya, Fettah Yiğitlik, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Tutkun Fırat Ekşioğulları’nın bile “cürüm örgütüne organ koyulmak”tan 2’şer yıldan 4’er yıla kadar hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla gelişigüzel örgüte arkalama” suçundan sanıklar Derviş Şengül, Ayten Yerel, Berat Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Domestik Şengül ve Salih Evcil’in de 2’şer yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması talep edildi.

Share: