Denemesi yapılan “Danelik Mısır” çiftçilerin eskimemiş dirimsel kapısı olacak

Erzurum’birlikte, Atatürk Üniversitesinde çiftçilere mütenavip tıpkısı dirimlik kaynağı sağlanması amacıyla ilk defa ekilen danelik mısırın hasadı yapıldı.

Atatürk Üniversitesi Nebati Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi vasıtasıyla, yaz aylarının bodur ve bazen ürünlerin yetişmesinde tam zamanın kısıtlanmış olduğu kentte, çiftçilere alternatif dirimlik kaynağı sunabilmek amacıyla icraat bitmeme ediyor.

Bu kapsamda harekete sabık eşkâl, kentte elan ilk denenen ancak muvaffakiyetli olunamayan danelik mısır üretimine yöneldi.

Kentte 150 dönüm yer üzerinde hasadı yapılan danelik mısırda, yeterli olan taneler seneye döl kendisine kullanılacak, geriye küsurat taneler ise fabrikaya gönderilecek.

Uygulamada ehliyetli ürün alınması halinde danelik mısırın, havza çiftçisine kullanılmamış bire bir istihsal alanı olması hedefleniyor.

“Efdal dirimlik sağlayacak ürünleri denemeye çalışıyoruz”

Eşkâl Müdür Prof. Dr. Ademiyet Aksoy, gazetecilere, Erzurum’üstelik tarım süresinin kısa olduğunu söyledi.

Bölgedeki çiftçilere alternatif sağlık kaynakları sunabilmek için eser çeşitlendirmesine gittiklerini bildiren Aksoy, “Bu bölgede 90 günlük bitki örtüsü süresi içerisinde yetişebilen almaşık ve faziletli sağlık sağlayacak ürünleri denemeye çalışıyoruz. Bu yıl üstelik bu denemelerimizin benzeri tanesini danelik mısır yerine yapıyoruz.” dedi.

Aksoy, form haricinde Hasankale ve Horasan ilçelerinde danelik mısırın uygulandığını fakat kalburüstü olunamadığını belirtti.

“Orada çiftçilerimizin kullandığı çeşitlerin kavisli olduklarını görünce biz FAO400 dediğimiz 105 dönme içerisinde yetişen kuş yemi darı çeşidinin uygulamasına başladık ve hasadını şu anda yapmaktayız.” diyen Aksoy, şöyle bitmeme etti:

“Kararlayarak dekara 800 kilogram ile aynı titrem civarın akdarı almayı planlıyoruz. Darı, adam gıdası, efsanevi yemi ve endüstride mergup majör tıpkısı nebat. Akdarı, ülkemize buğday ve arpadan bilahare arz çok ekim düzlük bulan bitkilerden aynı tanesi. 2021 TÜİK verilerine baktığımız zaman Türkiye’üstelik 6 milyon 750 bin titrem mısır üretimi yapıldığını görüyoruz fakat 9 milyon ton civarında tıpkı yararlanma var. Yıllar içerisinde baktığımızda mısırda daima boş verdiğimiz ortada. Bu anlamda mısırdaki bu açığı ayrımsız nebzede olsun kapatmak anlamında ve toprak çiftçimize yardım sağlamak için Erzurum merkezde ilk kez hakeza ayrımsız aplikasyon yapıldı. Bu uygulama başarılı olursa tıpkısı yıl henüz sınama yapacağız, sonuçları çiftçimizle paylaşacağız. Buradan elde ettiğimiz dane mısırları çiftçilerimize uygun fiyatla dağıtmayı planlıyoruz.”

“Mısırda alçak anlamda aut tecim açığı var

Bu pratikte özel sektörle iş birliği yaptıklarını aktaran Aksoy, Türkiye’dahi sonuç 5-6 yılda darı üretiminde ağır bir artış olmadığını kaydetti.

Aksoy, Adana, Konya, Eskişehir, Bursa ve Karaman’bile mısırın birinci namına yetiştirildiğini bildirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şanlıurfa ve Mardin ise mısırı ikinci yayın olarak yetiştirmekte fakat sonuç yıllarda mısırın rakibi olan, mısırla bire bir zamanda yetiştirilen pamuğa sunulan desteklerden çevre Güneydoğu Rum çiftçisi yeteri büyüklüğünde mısırın üretimine ehemmiyet vermemekte. Bu dahi güç anlamda dış tecim açığını meydana getirmekte. Eğer bu uygulama bu bölgede başarılı olursa bu sayede hem toprak çiftçisine alternatif tıpkısı dirimlik kaynağı sunmuş olacağız hem da aut ticaret açığını tıpkı nebze birlikte olsa kapatmasına katkı sağlayacağını düşündüğümüz işaret yerine bölge çiftçisine kazandırırız.”

Share: