Depremde hasar gören mahallenin duvarları karı muhtarın çabasıyla renklendi

Denizli’nin Acıpayam ilçesi Yeniköy Mahallesi’nde 3 yıl önce meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin yıprattığı duvarlar, mahallenin avrat muhtarı ve ayrımsız foto öğretmeninin özverili çalışmalarıyla güzelleşti.

Acıpayam ilçesinde 20 Mart 2019’bile meydana mevrut 5,5 büyüklüğündeki depremde hasar gören Yeniköy Mahallesi’ndeki evler, geçen sürede yıkılıp yeniden yapıldı. Gâh binalar ise onarıldı. Tamirat gerektirmeyen bazen evlerin duvarlarındaki çatlaklar ise bibi varlığını koruyor.

Depremden bire bir hafta sonra yapılan seçimlerde muhtarlığı kazanan 37 yaşındaki dört bala annesi Cevahir Abut, 300 kişinin yaşadığı 100 haneli mahallesinden depremin izlerini gidermek üzere iş başlattı. Sosyal medyada gördüğü duvar resimlerinden etkilenen Abut, mahalledeki duvarlarda bu resimleri görmeyi sahne etti.

Belediye ve İlçe Halk Eğitimi Müdürlüğüyle görüşen Abut, halk eğitimi merkezinde işyar gösterici öğretmeni Usluhan Yılmaz ile depremden az kötülük gören duvarları tuvale çevirdi. Usluhan Yılmaz, semiz boya ve “airbrush” adı verilen afili püskürtme tekniğiyle duvarlara resimler çizmeye başladı.

Rastgele evin duvarına o evde hayat dolu kişinin isteği şekiller, figürlerin çizildiği projede şu asıl büyüklüğünde 22 lüp duvarı resimlerle süslendi.

Depremin izlerini çıkarmak istedi

Muhtar Cevahir Abut, AA muhabirine, projeyi depremin izlerini silmek ve mahallenin tanıtımını yapabilmek üzere hayata geçirdiğini söyledi.

Sıradan ayrımsız mahallede yaşadıklarını ve öne çıkacak başka bir yönlerinin olmadığı amacıyla duvarları resimlerle kaplamayı düşündüğünü kaydeden Abut, “Seçildikten sonraları mahalleme katkıda bulunmam gerektiğini düşündüm. Bu forma resimleri apayrı yerlerde görüyordum. El Eğitimle irtibata geçtim. Biraz modül resmi kendim çizdirdim. Sonrasında sosyal iletişim araçları hesabımdan bunları paylaştım, ‘siz de duvarlarınıza birey yöneltmek istiyorsanız benimle iletişime geçin’ dedim.” ifadelerini kullandı.

Abut, mahallede gelen irade üstüne boş duvarın kalmayacağını düşündüklerini belirterek, cidar resimlerine gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bir evin duvarına yapılacak resmi kendisinin seçtiğini anlatan Abut, “Duvardaki eli yapıncak kız çocuğu 13 yaşında, Diyarbakır’bile. Sosyal medyadan görmüştüm onu bile. Kız çocukları okusun istiyorum. Alelade yaşta evlendirilmişti. Böylelikle ayrımsız düşünce isnat etmek istedim. Temas resmin bir hikayesi var.” dedi.

Resim öğretmeni Usluhan Yılmaz bile kısaca 15 gündür mahallede duvar resmi yaptıklarını anlatarak, “22 lime zar resmi yaptık büyüklü küçüklü. Fırçayla başladık önce başta. Duvarlar mağşuş olunca birlikte alımlı fırlamış yöntemine geçtik. Şu dakika izlenimler çok sunturlu. Yoldan güzeşte insanlar durup fotoğraf çektiriyor. Bu da bizi gururlandırıyor.” diyerek konuştu.

3 kızının portresini duvara çizdirdi

Evinin duvarına torunun resmini çizdiren 65 yaşındaki Gülçiçek Biçer da torununu haddinden fazla sevdiği üzere onun resmini yaptırdığını anlattı.

70 yaşındaki İbrahim Biçer ise muhtarın yaptırdığı uygulamadan kıvançlı olduklarını anlatım etti.

Evinin duvarına 3 kızının portesini yaptıran Mualla Asmadili ise hasta olduğu zamanlarda kızlarının namına çokça gani baktığını ve onlara jest olması üzere duvarına onların resmini çizdirdiğini söyledi.Share: