Eskişehir haberleri | Eskişehir’de sema akrobasi gösterisiyle renklendi

ESKİŞEHİR’da Sivrihisar Arsıulusal Sportif Havacılık Merkezi’nce bu yıl 7’incisi planlı gelgel gösterileri, 2 günde 70’e yakın cambazlık gösterisiyle tamamlandı. Türk Hava Kuvvetleri’nin ayn bebeği SoloTürk, önce kadın akrobasi pilotu Semin Öztürk ile İsviçreli Danielle ve Emiliano Del Buono çiftinin, kanat yürüyüşü gösterileri nefes kesti.

Sivrihisar Arsıulusal Sportif Havacılık Merkezi eliyle bu sene 7’ncisi düzenlenen ‘Sivrihisar Albeni Gösterileri’ 2’inci bölüm gösterileriyle sona erdi. Necati Kalan Tesisleri’ndeki gösterileri 2 günde tahminî 50 bin sevimli izledi. Gösterilerde yerel pilotların birlikte aralarında Macaristan, İngiltere, Almanya ve İsviçre’nin üstelik olduğu farklı ülkelerden onlarca ecnebi cambazlık pilotu izleyicilerle ayrımsız araya geldi. İki günde aralarında Türkiye’nin evvel ve yegâne avrat akrobasi pilotu olan Semin Öztürk Şener, uçak kanadında bilgisiz gösteri eden İsviçreli Danielle ve Emiliano Del Buono çifti, Hürkuş ve Türk Hava Kuvvetleri’nin göz bebeği SoloTürk ile gelişigüzel 2 günde 70 kadar cambazlık gösterisi yapıldı. İzleyenlerin gösterileri gönülden strateji ederken, cep telefonlarına de bu anları kaybetmeye çalıştı.

GÖSTERİ İLGİYLE İZLENDİİsviçreli Danielle ve Emiliano Del Buono çiftinin angıç yürüyüşü adını verdikleri eylem gine nefesleri kesti. 1943 dublör uçağı Emiliano Del Buono uçururken, eşi Danielle Del Buono ise havada tayyare kanadında yürüyüşü yaparak izleyenleri selamladı. Gösterileri çokça beğendiğini ve yakından takip ettiğini rapor edenlerden Osman Cımbar, “Her madde çok güzeldi. İkinciye katılıyoruz. 4 yıl önceki tıpkısı nöbet elan gelmiştik. Oğlum o antlaşma ufaktı, hele onun amacıyla geldik” dedi. Hürkuş’ın mühendislerinden biri olan Aslı Vazıh Ala ise uçakların gösterilerini izlerken haddinden fazla heyecanlandığını anlatım ederek, “Çokça heyecanlıyım. Ego Hürkuş’un mühendislerinden biriyim. Onu burada ailemle alay malay bağlı olmak çok heyecanlıydı. SoloTürk gösterisi elhak haddinden fazla güzeldi. Angıç üzerinde volta da benim için çokça ateşin ayrımsız gösteriydi. İşin mutfağından çıkıp üstelik bu gösteriyi bağlı olmak çok kasırga vericiydi benim üzere” şeklinde konuştu.İzleyicilerden Kaan Telekoğlu üstelik gösterilerin iri sağlık verdiğini belirterek, “Geç kalmışız. Keşki henüz ilkin de gelebilseydim. İlk nöbet geçmiş ve zaman geldim. Keşke önce şovundan beri strateji etseydim. Haddinden Fazla güzeldi. Gözlerimiz yetmiyordu ama yanımda tele kontak lens vardı ego yakından gördüm. Umarım hep yakından bile görebilmiştir” dedi.

Gülizar Altınsoy ise Hürkuş ve SoloTürk’ü izlediğinde milli duygularının artığını belirterek, “Çok duygulandım. Milli duygularım kabardı. Çocuklarım amacıyla çok gururlandım, onların dahi bu hisleri yaşamasını istedim. Her yıl yapılmaya devam edilirse çokça mutlu oluruz. Kadınların bu eşkâl gösterilerde civar plana alınması çok evire çevire” diye konuştu.

Share: