Eskişehir’de engelliler bireyselleştirilmiş eğitimle kazanılacak

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ile SOMET Zihinsel Gelişim Derneği arasında “Engelliye Özelleştirilmiş Aksiyon ve Yarar Modeli Projesi” teşrikimesai protokolü imzalandı.

Rektörlükten yapılan açıklamaya bakarak, Senato Salonu’nda gerçekleşen protokol imza törenine ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Çolak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ramazan Erdağ, Prof. Dr. Kürşat Sağanak Çarman ve Prof. Dr. Melik Demiral, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Emine Gümüşsoy ve Doç. Dr. Oytun Meçik, Genel Yazman Kortej Kaplan ile SOMET Zihinsel Iş Derneği Başkanı Prof. Dr. Utkulu Metintaş, Cemiyet Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Güntülü Ak ve Eczacı Fatma Sevencan ve cemiyet kurucularından Prof. Dr. Selma Metintaş katıldı.

Rektör Prof. Dr. Kamil Çolak ve Dernek Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Metintaş, imzaladıkları protokolün uz olmasını diledi.

Zihinsel engellilerin topluma dair eğitim bilimi, keyif, bakım ve barınma hizmetlerini ilmî yöntem ve uygulamalarla gerçekleştirecek “Engelliye Özelleştirilmiş Iş ve Üstünlük Modeli”nin geliştirilmesini ve uygulanmasını sağlamayı amaçlayan tören düzeni kapsamında ESOGÜ ve SOMET Zihnî Aksiyon Derneği, idrak mânialı kişilerin bireyselleştirilmiş eğitim ve gelişim programlarının hazırlanıp uygulanması, zekâ özürlü kişilerin afiyet eğitimi ve kıymetlendirme uygulamalarının gerçekleştirilmesi, zekâ engellilerin yakınlarının, bakanlarının ve eğitimcilerinin terbiye programlarının yapılması ve uygulanması ve zekâ engelliliği üstüne bilimsel tetkikat hazırlanması ve yayınlanması alanlarında iş birliği yapacak.

Share: