İngiltere ve Galler’de cankurtaran çalışanları grevde

İngiltere ve Galler’de ambulans görevlilerinin birlikte karışma olduğu 20 bin esenlik çalışanı, sevap artışı ve personel eksikliğinin giderilmesi talebiyle ayrımsız günce greve çıktı.

Greve iki sendikaya örgen cankurtaran çalışanlarının yanında paramedik ve müstacel çağrı merkezi görevlileri dahi katıldı.

Sendikalar ve Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) yetkilileri, grev sırasında dirimsel nâr oluşturan asli derecede rüçhan ivedili durumlara engelleme edilmesi üzerine anlaştı.

NHS yetkilileri, kapsamı nedeniyle bugünkü grevin etkisinin Noel öncesindeki grevden henüz aheste olabileceği üstüne uyardı.

Asgari düzeyde ihtiyacın karşılanması için farklı NHS personeli ile ordudan arkalama alınacağı belirtildi.

Unison Sendikası Umumi Sekreteri Christina McAnea, son grevde esenlik görevlilerinin dirimlik bir nitelik bahis konusu olduğunda eylemi bırakıp müdahale etme konusunda çekinti göstermediğini söyledi.

Christina McAnea, “Sağlıkta mecburi asgari personel seviyesi belirlenmesi üstüne yıllardır dile getirdiğimiz taleplere rağmen hükümetin bunu iş bırakımı sırasında yapıyor olması ironik” dedi.

McAnea, “Yılın farklı eksiksiz günlerinde ambulans görevlileri hastanelerin acil servisleri önünde saatlerce sayrı teslimi için bekliyor, hastane personeli benzeri an bile zaman almadan çalışıyor. Ama hükümet o günlerde minimum personel sayısı ile ilgilenmiyor” diye konuştu.

Sendikalar ne istiyor?

Sendikalar, şişkinlik oranının üzerinde aynı ücret artışı kâm ediyor.

İngiltere’üstelik sonuç 40 yılın zirvesinde seyreden enflasyon oranı Kasım’da yüzde 10,7’ye inmişti. Hükümet ise ücretlerde tahminî yüzde 4’lük ayrımsız artış öneriyor.

Sendikalar, sektördeki bağan ücretler dolayısıyla daim personel yitimi olduğunu, bunun ambulans servisinin ivedi çağrılara yanıt verme konusundaki sorunları artırdığını belirtiyor.

NHS’te örgütlü sendikalar cemaziyelevvel Esenlik Bakanı Steve Barclay ile görüştü, fakat ücretler üzerine ittifak sağlanamadı.

Hemşireler de 18 ve 19 Ocak’ta greve gidecek.

Yeni yasa tasarısı

Hükümet ise kamu hizmetleri alanındaki grevler sırasında minimal düzeyde bakım verilmesi zorunluluğu getiren benzeri yasa tasarısını Parlamento’ya sundu.

Toplu nakil, sağlık, eğitim, itfaiye, tahril güvenliği ve nükleer sektörde çalışanların grevleri sırasında mahsus sayıdaki işçiden çalışmaları kâm edilebilecek.

Sendikalar bu mektepli uymayanların nahak yere işten çıkarılmaya cebin korunma haklarını kaybedeceklerini belirtiyor ve bu uygulamayı antidemokratik buluyor.

Share: