Ispartalı Elma Üreticisi: 6-7 Kilogram Elma Satmamız Geçişsiz, 1 Kilogram Süt Ahzetmek İçin. Bu, Fırka Meselesi Değil. Kıvançlı Olan Yok

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Külhanbeyi, Isparta’nın Eğirdir ilçesine mecbur Çayköy’de elma üreticilerinin sorunlarını dinledi. Elma üreticisi, “Sabık yıl 3 kilogram elma satıyorduk, ayrımsız litre süt alıyorduk. Deminden ise 6-7 kilogram elma satmamız geçişsiz, 1 kilogram motorin almak için. 7 kilo elmaya 1 kilo motorin alıyoruz… Bu, tümen meselesi değil. Kıvançlı olan yok” dedi.

Aylin Bıçkın, Eğirdir ilçesine sadık Çayköy’bile elma üreticilerini musahabe etti. Elma üreticilerinin sorunlarını dinleyen Korkusuz, şunları söyledi:

“ÜRETİCİ UMUMI KENDISINE ÇOKÇA BASKI DURUMA DÜŞÜRÜLDÜ”

“4 buçuk senedir daima önergeler veriyorum. Araştırma önergeleri reddediyor. Soru önergeleri veriyoruz. Demin da bu sene, senelerdir kötüye revan girdi maliyetlerindeki artma ve ondan sonra bile sizlerin sıkıntıları bu sene kademe safhaya mevrut vaziyette. Yani bu umumi ekonominin da çokça elem yönetilmesiyle motorin fiyatları, ağızotu fiyatları, basma fiyatları… Bilcümle yaz boyunca arkadaşlarımla bu arada Isparta’nın köylerini gezdim. Çabucak elma üreticisi değil, gül zamanı gül üreticisi, karanfil antlaşma karanfil… Daha sabık hafta domates üreticileri ile beraberdim hem Burdur’birlikte hem Söğüt’te hem üstelik Deregümü’de. Yetiştirici, genel namina haddinden fazla tahakküm duruma düşürüldü. Türk milleti yoksullaştı. Yoksullaşırken herhangi bir devir sunu haddinden fazla, maatteessüf Türk köylüsü ve çiftçisi yoksullaşıyor. Zenginleşirken de yer az payı ve bildirme geç, maalesef sonuç dönemlerde Türk köylüsü alıyor. Bunların hepsinin farkındayız. Deminden ego, hal arıyorum. Hem ego hem partim hal önerilerimizi senelerdir sunuyoruz. İnşallah bunları dahi gelip yerine getireceğiz. Amma elan seçim filan bulunmayan, buraya münasebet geldik? Sizin üzere yapabileceğimiz ne varsa hep mekanizmaları harekete geçirelim kim biraz bu şita çokça pres geçecek. Bu kış az buçuk nefes alabilelim sizle diye geldik.”

“MALİYETLER 4 KATI ARTTI. ELMANIN SATIŞ FİYATI İSE SABIK SENEYLE ALELACELE TEZELDEN AYNI”

Aynı elma üreticisi, “Maliyetler 4 merhametsiz arttı. Elmanın satış fiyatı ise güzeşte seneyle derakap serian ayrımsız. Yetiştirdiğimiz birinci sınıf elmayı 4 bin liraya satarken sezon sonu dibindeki çürüğü 3 liraya satıyoruz. Siz düşünün bundan sonra” dedi.

“BU, PARTİ MESELESİ DEĞİL. MEMNUN OLAN NAMEVCUT”

Motorin fiyatlarından dahi balkı yanan yetiştirici, “Sabık yıl 3 kilo elma satıyorduk, tıpkı litre süt alıyorduk. Deminden ise 6-7 kilo elma satmamız geçişsiz, 1 kilogram mazot ahzetmek için. 7 kilogram elmaya 1 kilogram motorin alıyoruz… Bu, öğür meselesi değil. Mutlu olan namevcut” diye konuştu.

“BU TOPLUMUN SİZDEN BIRICIK İSTEDİĞİ; BASMA, SULAMA, ELEKTRİK…”

Bire Bir bambaşka elma üreticisi ise “Bu toplumun sizden beklediği, tek istediği; gübre, sulama, faaliyet… Ayrıksı hangi cins” dedi.

“BİR ÜSTELIK EVİMİZİ GEÇİNDİRMEMİZ GEREKİYOR”

Elma üreticisi tıpkı eş bile “Sayın vekilim, işçiyle çalışıyoruz biz. Şubat ayında ayrımsız başlıyoruz; ilaçlamasıymış, budamasıymış, gübresiymiş, suyuymuş… Bizim bile çoluğumuz çocuğumuz var. Ertesi seneye kadar (gelirimizi) yetirmemiz gerekiyor. Bu elma maliyetinin dışında bir dahi evimizi geçindirmemiz gerekiyor yani. Bizim bir tane gelirimiz elmacılık” diye niteleyerek dert yandı.

Share: