İstanbul’dan aradılar Alman vatandaşlarını 394 bin euro dolandırdılar

TELEFON dolandırıcılarının Türkiye’den sonraları Almanya’daki insanları de uğur aldığı ortaya artık. İstanbul’dan Almanya’bile hele yaşlıları arayarak, piyangodan ikramiye kazandıklarını söyleyip hesaplarına dünyalık aktardıkları, elan sonradan yine aynı kişileri bu posta polis güçleri kabil arayarak, ‘Dolandırıldınız, hesabınızdaki hep parayı vereceğimiz hesaplara aktarın’ diye niteleyerek, toplamda 394 bin euro topladı. Ayyar çetesine operasyon düzenleyen polis, 28 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 1’i tutuklanırken, 23’ü karşı adli arama tedbiri uygulandı.

Almanya’üstelik yaşlılar ilkin koyulmak üzere birçok kişinin polise anbean dolandırıldığını ihbar etmesi konusunda Alman Polis Departmanı konuyla ilişik tetkik başlattı. Yapılan çalışmalarda, Alman vatandaşlarının Türkiye’den arandığı belirleme edildi. Bunun konusunda Türk emniyeti ile irtibata güzeşte Alman polisi, soruşturmayı buraya devretti.

EVVEL ‘PİYANGODAN DÜNYALIK KAZANDINIZ’ BILAHARE ‘POLİSİZ,  DOLANDIRILDINIZ’ DİYEREK DOLANDIRDILAR

Alman polisinden mevrut bilginin peşi sıra İstanbul Mali Suçlarla Savaşım Büro Müdürlüğü ekipleri, konuyla ilişik düzentileme başlattı. Yapılan çalışmalarda bir çetenin özellikle yaşlıları gaye alarak Almanya’dahi yaşayanları arayarak, ‘Piyangodan mülk kazandınız. Paranın hesabınıza yatması için vergisini ödemeniz lazım’ diye kendi hesaplarına para aktardıklarını belirledi. Polis Güçleri, aynı çete üyelerinin daha sonra bu kişileri yeniden arayarak bu nöbet bile kendilerini polis yerine tanıttıklarını, piyango kazanmadıklarını, birileri tarafından dolandırıldıklarını, paranın izini sürebilmek için da hesaplarındaki bilcümle parayı kendilerine göndermeleri gerektiğini söylediklerini belirleme etti. Şüphelilerin bu yöntemle Alman mağdurlardan 394 bin euro dolandırdığı belirlendi.

5 İLDE CERRAHI MÜDAHALE DÜZENLEDİŞüphelilerin yakalanması amacıyla çalışmalara başlayan Mali Büro Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli Rize, Tokat, Şanlıurfa ve İzmir’da haddinden fazla sayıda adrese senkronik faaliyetler düzenledi. Operasyonda 28 birey gözaltına alındı. Gözaltına alınan 28 şüpheli adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 4’ü savcılık ifadesinin arkası sıra başıboş kalırken, 23’ü hakkında adli arama tedbiri uygulandı, 1 sakil ise tutuklandı.

Share: