Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Kırklareli ve Edirne’de taşınmazlar satışı arttı

“Asrın felaketi” adına nitelendirilen 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra umulur İstanbul depremi endişesi, Edirne ve Kırklareli’nde taşınmazlar satışlarında artışa kat açtı.

Son yaşanan depremlerin korkuttuğu İstanbullular, alternatif arayışına yöneldi. Fay hattından uzaklığı ve İstanbul’a andıran olması nedeniyle Edirne ve Kırklareli’ne arzu arttı. İstanbul’üstelik dinç çokça sayıda yurttaş, Edirne ve Kırklareli’nden yer ve ev almaya ya birlikte kiralamaya başladı. Fay hattı üzerinde olan Tekirdağ ise yeğleme edilmedi.

“Kırklareli’nde gayrimenkul fiyatları zamlandı”

Kırklareli Üniversitesi Marifet Yazın Fakültesi Toplum Bilimi Bölüm Başkanı Akademisyen Doç. Dr. Ademiyet Başpınar, AA muhabirine sosyal namına afetlerin ardından insanların tehlikesiz bölgelere gitmelerinin akıllıcasına aynı esbabımucibe olduğunu söyledi.

Son yaşanan depremlerin ve deprem beklentisinin İstanbul’dan toprak kayması tetiklediğini tamlayan Başpınar, emniyetli tanıdık bölgelere herif hareketliliğinin yaşandığını kaydetti.

Başpınar, İstanbul’a yakın coğrafyadaki tehlikesiz yerler arasında sayılan hele Kırklareli ile Edirne eşkâl ve kuzeyinin bu anlamda frapan görüldüğünü vurguladı.

Sosyal medyada “İstanbul’üstelik tıpkısı deprem oldu olacak” kadar paylaşımların insanların kafile güdüsünü henüz de artırdığının altını çizen Başpınar, “İnsanlar arayışlara giriyor. ‘Deprem riski olmayan iller’ diyerek mütenevvi listeler paylaşılmaya başlandı. Bunun içerisinde Trakya illeri dahi var. İnsanlar bunları gördükçe bu defa o imkanı gitmek için ayrımsız takım girişimlerde bulunuyorlar. Bununla ilgili Kırklareli’nde emlak fiyatlarında depremden bugüne büyüklüğünde yüzde 20 ve 25 oranında artışlar yaşandı.” dedi.

-“göç etmek, riski yıpratıcı tıpkısı önlem görülüyor”

Başpınar, TOKİ konutlarının güvenli olması zımnında bu yapılara olan ilginin birlikte çok sakil anlamda arttığına aksan yaptı.

İnsanların geçmişe kıyasla risklerin azaltılmasına yönelik elan fazla çaba sarf ettiğinin görüldüğünü tamlayan Başpınar “Çağcıl gün öncesinde riskler akseptans edilirdi, önüne geçilemeyeceği, engellenemeyeceği düşünülürdü amma gündeş dönemde risklerin ortadan kaldırılması evet birlikte etkilerinin azaltılmasına müteveccih fikirler var. göç etmek, riski yıpratıcı aynı ilaç adına görülüyor. Burada gerek istemez mahsus şehirler ön plana çıkma.” diye konuştu.

Başpınar kafile kayran illerde sosyoekonomik durumların değişeceğini anlatım ederek, buğulanmış nüfusa cemaat Kırklareli ve Edirne’nin bu anlamdaki durumunun değişebileceğini vurguladı.

-“Depremin ardından göç hareketliliği başladı”

Kırklareli Ticaret ve Uran Odası Başkanı Soner Ilık üstelik depremlerin peşi sıra Kırklareli’nde kafile hareketliliğinin arttığını belirtti.

Kırklareli’nin yer sarsıntısı bölgesi dışında olduğu üzere özge illere göre elan güvende görüldüğünü dile getiren Ilık, “Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden aldığım bilgiler doğrultusunda satışların arttığını öğrendim. Bizi de çevreden ve ülkemizin muayyen yerlerinden arayanlar satılık yer ve daire soranlar oluyor. Bölgemize akla yatkın benzeri barhana başladı. Bir Zaman olmayan aynı neşelilik gözlüyoruz sonuç 20 günde İstanbul’dan kentimize yerleşmek isteyen kestirmece 2 bin kişiye familya ve arsa satıldı.” diye konuştu.

Organize Endüstri Bölgesine yatırımcıların ilgisinin arttığını gözlemlediklerini belirten Ilık, yatırım için kullanılmamış başvuruların geldiğini söyledi.

“Edirne’ye benzeri başka kafile dalgası var”

Edirne Ticaret Odası Başkanı Sezai Irmak ise ilkin hareket bölgelerinden görünmek amacıyla yer sarsıntısı tehlikesi altındaki illerden emniyetli şehirlere kafile başladığını belirtti.

Edirne’ye da zelzele bölgesinden mevrut kısaca 5 bin kişinin dışında özellikle İstanbul’dan göç olduğunu rapor fail Irmak, “Edirne’ye tıpkısı ayrıksı göç dalgası var. Güvenli gördükleri için geliyorlar. İstanbul’un kayırıcı bahçesi konumunda Edirne’miz. Dördüncü zelzele kuşağında olmamız dolayısıyla berenarı tehlikesiz, dayanak sağlam. Ben candan heves ediyorum nüfusumuz şöyle 300 binlere çıksın. Ticari potansiyel ve akıntı artsın.” dedi.

Irmak, gelecek yıl yapımı tamamlanacak aceleci trenin faaliyete alınmasıyla Edirne’ye yerleşenlerin İstanbul’daki işlerine sabahleyin gidip akşam ezanı gelmeyi yeğleme edebileceklerini sözlerine ekledi.

“İstanbul, Bursa, Kocaeli üzere illerden göçen vatandaşlar var”

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından özellikle Marmara Bölgesi’nden Edirne’ye ağırbaşlı tıpkı barhana dalgası olduğunu belirtti.

İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi illerden mevrut vatandaşların alelhusus Edirne’üstelik özgür familya yapabilecekleri yer aradıklarına değinen Çeker, insanların belkili İstanbul depreminden korktukları üzere henüz sakıncasız gördükleri Edirne’yi tercih ettiklerini söyledi.

Depremden sonradan Edirne’ye yer satışlarında gözle görünür derya yaşadıklarını anlatan Çeker, “Depremden sonradan hele İstanbul özellikle görünmek amacıyla Marmara bölgesinden mevrut kısaca 300 arsa ve ofis satışı yapıldı.” dedi.

Çeker, son günlerde sülale ve hele arsalara olan kâm zımnında fiyatların yükseldiğini anlatarak, “İnsanlar menfaatleri doğrultusunda daha önce 1 olan fiyatı 2 katına 3 katına 4 katına çıkardılar. Bu çok hatalı bire bir ufuk. Değme şeyin ayrımsız ederi var, o kırat üzerinden sayılması gerekir.” dedi.

Share: