Karkamış ve Kilis halkı terörü lanetliyor

Türkiye’nin Suriye sınırında kâin ve sonuç günlerde yıldırı örgütü PYD/ PKK mensuplarının roket/havanlı saldırılar gerçekleştirdiği Gaziantep’in Karkamış ilçesi ve Kilis’te yaşayanlar teröre cebin bir tane yürek oldu.

Türkiye’nin cenup sınırında oluşturulmaya çalışılan yıldırı koridoruna cebin Türk Silahlı Kuvvetlerinin düzenlediği operasyonlar sonrasında finiş noktasına gelen yıldırı örgütü, acemi saldırılarıyla gine sivilleri hedef aldı.

Suriye’nin kuzeyinden Karkamış ilçesine teröristlerce düzenlenen havan topu/roketli saldırılarda biri öğretmen biri çocuk olmak için 2 sivil hayatını kaybetti, 19 birey de yaralandı. Saldırıların ardından güvenlik güçlerinin birlikte olduklarını rastgele fırsatta dile getiren kaymakamlık halkı, yıldırı örgütünü lanetledi.

Karkamış’ta dinç 42 yaşındaki saflık işçisi Ahmet Bariz, AA muhabirine, elan öncede üstelik ilçeye müteveccih saldırıların olduğunu fakat evlerinden, topraklarından ayrılmadıklarını söyledi.

Gaziantepli ve Karkamışlı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Münhal, şöyle konuştu:

“Burada yaşamaktan gururlu ve onurluyuz. Bu tatlıca ilçemizde sükûnet yaşamayı istiyoruz. Devletimiz ahali attı, askerlerimiz da misliyle fiyat veriyor. Esbak akın gerçekleştirdiler, askerimiz da sağ olsun hemencek değer verdi. 2 şehidimiz var, yaralılarımız var. Terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Askerimiz çokça şükür ziyadesiyle cevap veriyor. İnşallah bunları atlatacağız. Devletimizin bir dakika evvel bizi bunlardan kurtarmasını istiyoruz.”

45 yaşındaki esnaf Hanifi Kötü da terörü lanetleyerek, şunları kaydetti:

“Yavrularımıza Tanrı’tan rahmet, hazin ailelerine başsağlığı diliyorum. İnşallah çıktı hakeza şeyleri bu memlekette yaşamayız. Terörü destekleyen, terörün reklamını eden, bunlarla oturup koruyucu kişi de benim gözümde teröristtir. Devletimizden dahi bu üzere olayların yaşanmaması amacıyla bindi bekliyoruz.

57 yaşındaki tekaüt Mehmet Bozkurt üstelik hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, “Benim kızım de ücretli öğretmenlik yapıyor. Emrihak fail Ayşenur Alkan öğretmenimize Cenabıhak’tan yağmur diliyorum. Kızımın yiyecek ekmeği vardı, bu saldırıdan kurtuldu. Ayşenur öğretmenimizle yüz yüze oturuyordu. Akşam Ezanı üst kızımı el sakinleştirebildim. Terörü, Karmamış ve Türkiye namına lanetliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kilis halkının tepkisi

Kilis’te yaşayanlar birlikte geçmiş ve eski günkü saldırıların peşi sıra ortak tepkilerini dile getirdi.

Öncüpınar Gümrük Kapısı’nda taksicilik yapan 57 yaşındaki Mehmet Happani, TSK’nın operasyonlarına sonuna kadar destek verdiklerini söyledi.

Operasyonun albeni harekatıyla kalmaması gerektiğini dile getiren Happani, “Kara harekatının da olmasını istiyoruz. Bizim güvenliğimiz, halkın güvenliği üzere bu mukteza, biz devletimize sonuna kadar destek veriyoruz. Cenabıhak devletimize bozulma vermesin, askerimizin ayağına taş değdirtmesin. Ayrımsız an geçmiş terörün bitmesini istiyoruz. Kilis halkı yerine terörden çok kıygın olduk.” dedi.

Taksi şoförü 54 yaşındaki Erdal Dağdeviren dahi harekata tamamıyla bindi verdiklerini tabir ederek, şöyle konuştu:

“Bu harekatın olması icap ve orada kalmamız lazım. Bazıları zannediyor kim bizim Türk askerimizin orada Suriyeliler için savaştığını tez ediyorlar. Bu kusurlu ve yanlış bir yorumdur. Oradaki Türk askerinin varlığı, oradaki harekatın sebebi Kilis’in eziyet çekmemesi ve bombaların düşmemesidir.”

Tır şoförü Mehmet Mütehammil Tuygun bile ayrımsız zaman evvel terörün bitmesini istediklerini ve güvenlik amacıyla operasyona destek verdiklerini dile getirdi.

Share: