Kayseri’de Küçük Asya Möble Fuarı 5 Ekim’de kapılarını anahtar

Kayseri’de düzenlenen Küçük Asya Möble Fuarı, 5-9 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Vali Gökmen Çiçek, bir otelde düzenlenen brifing toplantısında, dünyanın farklı aynı yöne makul gittiğini söyledi.

Artık ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığı bir döneme geldiklerini tamlayan Çiçek, bu kapsamda kentlerin değerlerini kaybetmemeleri üzere seçme antlaşma ortaya bakir şeyler koymaları gerektiğini belirtti.

Kayseri Uran Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ise Kayseri’nin Türkiye’de mobilyanın başkenti olduğuna dikkati çekti.

Bu sene kentten gerçekleştirilecek möble ihracatının 900 milyon doları geçeceğine meni fail Büyüksimitci, şunları kaydetti:

“Türkiye’de tartışmasız namına geçmiş 20 firma içerisinde 11 nazik mobilyacımızın olduğu sektörümüz kim son 12 aylık rakamlarımıza baktığımızda, yani temmuzdan temmuza, TÜİK rakamlarıyla 891 milyon dolar ihracatımız olmuş. Tabiatıyla benzeri zamanda sığa raporlarına baktığımızda bunlar dahi resmi rakamlar, her 2 sandalyeden biri Kayseri’de üretiliyor, seçkin 10 kanepeden 7’si Kayseri’de üretiliyor, seçkin 4 bazadan biri, her 4 bakış takımından biri, 2 yaylı yataktan benzeri tanesi Kayseri’de üretiliyor. Bu de burada mobilyanın hangi büyüklüğünde kıpırdak olduğunun, münasebet Kayseri’nin mobilyanın başkenti olduğunun gerekçesidir diyerek düşünüyorum. Tıpkı zamanda sunu nazik endüstri kuruluşu içerisinde bulunan mobilya firma sayımız 10, toplamda da 31 firmayla Küçük Asya’bile Gaziantep’ten sonraları sunma çok firma bulunduran şehiriz. 10 firmanın bile geçmiş bin içerisinde olması üstelik ayrı tıpkısı özellik.”

Nobel Expo Umumi Heyet Başkanı Erhan Çelik ise İstanbul ve İzmir dışında ilk defa uluslararası bire bir fuar organizasyonunu beğenmek için Kayseri’yi seçtiklerini söyledi.

Şu anda 72 firmanın fuara katılmak üzere beklediğini belirten Polat, “Istihsal merkezlerinin kilolu olduğu bölgelerde uluslararası fuarlar imdi daha birlikte artacak. Ev dışından özellikle Almanya ve Irak kalkışmak amacıyla Belçika, Rusya, Azerbaycan, Kosova, Kazakistan, Dubai, Libya gibi ülkelerden, dünyanın 26 ayrımlı ülkesinden 600 nitelikli alıcı buraya geliyor.” diye niteleyerek konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da fuarcılığın önemine değindi. Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ise fuarın Kayseri’de düzenlenecek olmasından duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Fuar, 5-9 Ekim’de Kayseri OSB Uluslararası Fuar Merkezi’nde misafirlerini ağırlayacak.Share: