Kemanın Dünyada Işıldak Yıldızı Kuşadası’nda

İspanya Galiçya Krallık Flarmoni Orkestrası’nda solist adına görüntü kayran evvel Türk keman virtüözü olan Ilgın Bütünüyle, ‘Canlı Tekellüm Dinletileri’ kapsamında Güvercinada Kalesi’nde vermiş olduğu heybetli konserde, piyanoda Modern Özkan zevcelik etti.

Türkiye’da alışılmış kemanın projektör yıldızı 22 yaşındaki Ilgın Külliyen, geçen Mayıs ayında planlı 12’inci Peregrinos Musicales yarışmasına katıldı. Dünyanın değişik ülkelerinden bir nice sanatçının başvurduğu yarışmaya kemanıyla çaldığı 3 eserin videosunu gönderen Ilgın Top, yarışma sonucunda İspanya Galiçya Krallık Flarmoni Orkestrası’nda solocu yerine çalmaya hak kazandı. Eğitimini Hollanda’daki Conservatorium Maastricht saz akademisinde sürdüren güre yetenek, 14 Temmuz’de İspanya’nın özerk bölgesi Galiçya’nın başkenti Santiago bile Compostela’dahi planlı konserde orkestra ile gelişigüzel hayalet alarak Türkiye’ye büyük bir çalım yaşattı.

Klasik kemandaki yeteneğiyle ismi Türkiye sınırlarını aşan Ilgın Külliyen’un, Zinde Nutuk Dinletileri kapsamındaki konseri ;çokça sayıda sanatseverle gelişigüzel Kuşadası Belediye Reisi Ömer Günel, şehremaneti başkan yardımcıları ve KUSAV Başkanı Uzun Geri birlikte izledi. Performansıyla izleyenleri büyüleyen sanatçıya piyanoda Çağdaş Özkan eşlik etti. Zihayat yetenek, konserinde Johann Sebastian Bach, Niccolo Paganini, Camille Saint Saëns ve Johannes Brahms’ın bestelerini çaldı

“BİR HEDEFİMİ HENÜZ GERÇEKLEŞTİDİM”

Güvercianada Kalesi’nde hayal aldığı üzere çokça bahtiyar olduğunu tamlayan Ilgın Külliyen, “Yedi yaşından itibaren keman eğitimine başladım. 13 yaşındayken önce solistlik deneyimimi Bilkent Senfoni Orkestrası ile Henri Vieuxtemps’in 5. Keman Konçertosu’nu çalarak elde ettim. Peregrinos Musicales yarışmasında bile başarı gösterdikten sonraları İspanya Galiçya Kraliyet Flarmoni Orkestrası’nda solocu namına sahneye çıkan ilk Türk gıygıycı oldum. Ayrımsız hedefimi daha gerçekleştirdiğim üzere çokça mutluyum. Ailem yeryüzü büyük destekçim. Zinde Müzakere Dinletileri adı altında gerçekleştirdiğim resitalde hava âdeta inanılmazdı. Bu etkinlikte düz almamı sağlayıcı Kuşadası Belediyesi’ne ve KUSAV’a çok teşekkür ediyorum” dedi

Başkan Günel ise, “Güvercianda Kalesi 2020 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi. Majör aynı tarihe eş olan Güvercinada Kalesi’nde kocaman olan iki sanatçıyı müziğin evrensel diliyle buluşturduk. Zaman aramızda domestik misafirlerimizin yanında yabancı misafirlerimiz üstelik var. İşte bütün bu farklılıkları tıpkı araya getiren madde müziğin kendisi. Ben gelişigüzel iki sanatçımıza de kariyerlerinde başarılar diliyorum” diyerek konuştu.Share: