Kestanelerin sofralara yolculuğu başladı

Görgülü’üstelik tahminî 2 kamer evvel mütekait bire bir işçilikle kuyularda depolanan kestaneler olgunlaşma sürecini tamamladı. Tarladan sofralara yolculuğu başlayan kestane üreticinin yüzünü güldürürken, Vazıh dağlarında üreticiler kocaman tıpkısı ihraç ürünü olan kestane ile adeta dolar basmaya başladı.

Kestane üretiminde Türkiye rekoltesinin kestirmece yarısını karşılayan Entelektüel’bile, Ekim ayı içerisinde ağaçlardan toplanarak kuyulara doldurulan kestanelerin, konuldukları yerlerden çıkarılarak kozaklarından çıkarılarak işletmelere gönderilmeye başlandı. Işıklı ve İzmir’de rakımı 650 metrenin üstünde olan dağlarda hasat edilerek kuyulara bırakılan binlerce ton kestanenin olgunlaşması ile şita aylarının vazgeçilmez lezzetinin sofralara yolculuğu başladı.

Bir Vakitler elle ayıklanan ve aylarca süren ayıklama işlemleri makineleşme sayesinde daha çok gücük sürede tamamlanıyor. Kestane üretimin çokça aşkın olduğu Aydın’ın keder köylerinde traktöre bağlanan kestane dövme makinesiyle yapılan işler sonucu kestaneler dikenli kozaklarından ayıklanıp çuvallanıyor. Buut ve cinsine göre ayrılan kestanelerin aynı kısmı iç piyasada tüketilirken, yüce bire bir kısmı dahi ilkin Avrupa ülkeleri oluşmak için dünyanın muhtelif ülkelerine ihraç ediliyor.

Enflasyona rağmen üreticiler halinden mutlu

Oldukça tonajlı benzeri yayın olmasına rağmen fiyatları yüz güldüren kestanenin çok çoğalan aynı kitap olduğunu ve on paralık veriş sorunu yaşamadıklarını belirten Köşk Cumayanı köyü üreticilerinden Hayrullah Soluk, “Enflasyona rağmen fiyatlar iyi. Tanrı bereket versin. Vaziyetler mebzul. Bir Vakitler biz bu ürünü elimizle ayıklıyorduk. Teknoloji yardımıyla işlerimiz kolaylaştı. Bu kitap genellikle Avrupa’ya gidiyor” dedi.

Yağışsızlık rekolteyi etkiledi

Yaz döneminde yağışların azalmasına sınırlanmış adına rekoltede düşüş yaşandığını tamlayan üreticiler, temas şeye karşın mutlu olduklarını belirterek, “Vaktiyle yaz dönemi yağışlar bereketli oluyordu. Yağışsızlık artınca ağaçlar kurumaya başladı. Buna sınırlanmış adına rekolte düştü. Eski yağışlar olsa bu memleketin kestanesi sonsuz” diye konuştular. – AYDIN

Share: