“Kilis Keçisi Araştırı Enstitüsü” kurulması istendi

Mustafa Eksiksizlik Üniversitesi Ziraat Fakültesi-Zootekni Bölümünden Prof. Dr. Mahmut Kırıcı ve Prof. Dr. Şerafettin Kayaç ve Kilis Damızlık Kucak Gâvur Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Cırnavuk, Site Konseyi Başkanı Av. Hayrı Yaşamış Fazlıağaoğlu bir araya gelerek ‘Kilis Keçisi Araştırı Enstitüsü’nün kurulması karşı görüşüldü.

Prof. Dr. Mahmut Ateş, Kilis’te, Ekincilik ve Orman Bakanlığı bünyesinde evet Ekincilik İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) vabeste işletmesi Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde ‘Kilis Keçisi Araştırı Enstitüsü’nün kurulmasında avantaj olduğunu tabir ederek, ” Türkiye’da yaklaşık namına 11 milyon başlangıç muannit bulunduğunu anlatım ederek, Bu keçilerin yüzdelik 96-97’sini Kıl keçileri oluşturmaktadır. Kıl keçileri seçme yıl alelumum aynı oğlak doğurmakta ve yılda 50-70 kg benzin vermektedir. Ülkemizde, Kilis, Gaziantep ve Hatay illerinde tahminî yerine 500 bin baş civarında Kilis keçisi olduğunu tutum etmekteyiz. Evcil jen kaynağımız olan Kilis keçisi Türkiye amacıyla haddinden fazla heybetli benzeri kalıtım bilimi materyaldir. Yılda sayı farkı 350 -400 kilo süt verimi Ahali Elinde Küçükbaş Efsanevi Islah Projesi yürütüyoruz gâh Kilis keçisi Yılda averaj 600- 700 kilogram benzen veren efsanevi gördü bunda hava Kilis dikbaşlı yüzde 50 civarında ikizlik oranına sahiptir. Yani Kıl keçisinin 5-7 tiran oranında henüz fazla süt vermektedir. Kurak ve yunak iklim koşullarına çokça dayanıklı olması Global İklim Değişikliğinin tartışıldığı bu günlerde Kilis keçilerinin önemini henüz de artırmaktadır. Aksilik Araştırma Enstitüsü Proje ile Fransa, Amerika, Hollanda ve Avusturya yaptığı bazı spermleri toplayıp tozları ayrı oluşturacak konu bulunmamalıdır. Müstear yapay tohumlama ister Türkiye’nin lazım ılımlı doğuda kullanabiliriz özetleyecek olursak Kilis keçisi benzen verimi haddinden fazla faziletli 2’dan çok yavru vermededir. Aksi sütü son dönemlerde cemiyet bilinçlenmesinin artmasına paralel yerine tercih edilebilirliği mütezayit bir üründür. Direngen sütü, eş olduğu aminoasit ve yağ asidi çeşitliliği ve laktoz miktarı kadar özellikler nedeni ile anne sütüne sunu yakın olan süttür. Hele Kalsiyum oranının çok olması, bebeklerde diş oluşumu ve gelişimi, 40 yaş üzeri kadınlarda kemik erimesini önleme itibarıyla, inatçı sütünün önemi daha birlikte artmaktadır. Peynir, dondurma kadar ürünlere sağladığı derece birlikte inat sütünü avantajlı kılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kilis Kent Konseyi Başkanı Fazlıağaoğlu, “Bu konuda hazırlanan projelere bindi vererek, Kilis keçisini tanıtmamız gerekiyor. Kilis Tarihini yeniden hazırlıyoruz. 7 Mesafe üniversitesi ile birlikte çalışıyoruz. Kilis’in lansman belgeseli hazırlanması için Kültür ve Turizm Bakanlığına proje hazırlayacağız. Kent konseyi yerine, tıpkı çokça projemiz bitmeme ediyor” diye konuştu. – KİLİS

Share: