KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Malatya’da gazilerle buluştu

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Reisicumhur Ersin Tatar, Malatya’de Kıbrıs gazileriyle tıpkısı araya geldi, 1964’üstelik Kıbrıs’ta martir düşen Kemal Özalper’in kabrini ülfet etti.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şubesi’ni mülakat fail Tatar, burada Kıbrıs gazileriyle buluştu.

Dernek yöneticileri ve gazilerle bir süre dostane fail Tatar, henüz sonraları 1964’te Kıbrıs’ta martir olan Eksiksizlik Özalper’in kabrini musahabe etti.

Tatar, Kuyuönü Mezarlığı’nda yaptığı konuşmada, Öğretmenler Günü’nde Malatya’yı musahabe etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

1964’te Kıbrıs’ta martir düşen Kemal Özalper’in kabrine ziyarette bulunarak yakarış ettiğini belirten Tatar, şöyle konuştu:

“Eksiksizlik Özalper, 1960’lı yıllarda Kıbrıs’ta tıpkısı öğretmen kendisine görevlendirilmiş. Esas bakımından orada hem Türk gençliğine benzeri sarıklı yerine verdiği eğitim bilimi bir zamanda Türk Mukavemet Teşkilatı’na dahi mütenevvi çalışmalarla beceri aynı hoca olarak katkıları bulunmaktaydı. Evinden, yerinden ırak o yıllarda iri benzeri fedakarlık ve heyecan içerisinde ailesini ve 3 çocuğunu geride bırakarak maalesef mutsuz ayrımsız kaymakamlık sonucu martir olmuştur. Kendisine benzeri defa elan yağmur diliyorum. Yanık ailesine ayrımsız kat henüz sabırlar ve başsağlığı diliyorum. Kıbrıs davası aha hakeza aynı ülkü. Netice itibarıyla 1974’ten öncesi bile vardır. Orada Türk Mukavemet Teşkilatı’nın çalışmaları vardır. Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs Türk halkını adadan bağışlamak için adadan barhana ettirmek amacıyla rastgele tür yapılan saldırılar amma neticede Türkiye’nin birlikte desteğiyle adadaki varlığımızın devamı için orada temas cins mücadele içerisinde 1974’e büyüklüğünde varlığını sürdürebilen Kıbrıs Türk halkı, 20 Orak Ayı 1974 ayrımsız Cumartesi sabahı Mehmetçiğin adaya etap atmasıyla Kıbrıs Sulh Harekatı’yla, Mehmetçik ve mücahitlerin verdiği mücadele ve sonrasında eskimemiş sınırların çizilmesi ve 1983’ten sonra KKTC ile bugünlere kadar hamdolsun geldik.”

“Milli Kıbrıs davamızın bugünlere gelmesinde çokça şehitlerimiz var”

Ersin Tatar, bugün nazik tıpkı yöntem yürütüldüğünü dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O da Maşrık Akdeniz’dahi benzeri Türk devletinin, KKTC’nin, sürgit yaşayabilmesi amacıyla Türkiye’nin dahi desteğiyle milli çıkarlarımızın korunması bakımından umulmayan milli, umulmayan geleceğimizi ilgilendiren büyük tıpkı mücadele. Milli Kıbrıs davamızın bugünlere gelmesinde çokça şehitlerimiz var. Umum şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Ama zaman hele Öğretmenler Günü’nde Malatya’da KKTC’nin 5. Reisicumhur kendisine ayrımsız yol elan şehidimizin kabri başında kendisine Allah’tan yağmur, üzüntülü ailesine ayrımsız posta daha sabırlar diliyorum. Adi Kıbrıs davamızda iri hizmetleri eski şehitlerimizi, fedakar insanlarımızı hiçbir ahit unutmayacağız.”

Ziyarette, martir Kemal Özalper’in oğlu tekaüt hoca Fevzi Özalper üstelik amade bulundu.

Share: