Manisa’da DENEYAP Türkiye Uygulayım Bilimi Atölyeleri amacıyla imtihan yapıldı

Toyluk ve Spor Bakanlığı, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı aksiyon birliğiyle başlatılan DENEYAP Türkiye Uygulayım Bilimi Atölyeleri amacıyla Manisa’da, e-sınavı sabık öğrencilere yönelik aplikasyon sınavı gerçekleştirildi.

Turgutlu ilçesi Yıldırım Beyazıt Spor Salonu’nda gerçekleştirilen DENEYAP Atölyeleri sınavına, e-sınavda liyakatli olan 89 lise ile 253 ortaokul öğrencisi kalkışmak amacıyla 342 mektepli katıldı.

“Çevre Dostu Yük Gemisi” yerine belirlenen konudaki sınavda öğrenciler, kendilerine verilen sürede tasarladıkları gemilerinin, jüri karşısında belirlenen hedefe denge taşımasını sağladı.

Öğrencilerin projeleri jüri üyeleri tarafından ayrıca kendini anlatım edebilme, özgün hatır, yenilik katabilme, laf ile ilgili hikmet sahibi olma üzere değişik beceriler yönünden birlikte değerlendirildi.

Manisa Deneyap Atölyesi Yetişek Koordinatörü Asillik Cemal Kirep, Deneyap Atölyeleri uygulama sınavlarının 50 şekil ve 42 ilde gerçekleştiğini söyledi.

İlk oturumun 89 ortaöğretim öğrencisinin katılımı, ikinci oturumun ise 253 ortaokul öğrencisi katılımı ile yapıldığını belirten Kirep, “Haziran ayında gerçekleştirilen kayıtlı sınavda muvaffakiyetli olan öğrencilerimiz zaman burada uygulama sınavına girdi. Aplikasyon sınavı sonrasında kudretli olan öğrencilerimiz 3 sene süresince Manisa Deneyap Atölyesinde eğitim bilimi almaya doğruluk kazanacaklar.” dedi.Share: