Mardin haberi… Mardin’de 12 ülkeden vukuf insanlarının katıldığı ‘Uluslararası Beytulmakdis Akademik Sempozyumu’ başladı

Mardin Artuklu Üniversitesinde 12 ülkeden fen insanlarının katıldığı arsıulusal Beytulmakdis Akademik Sempozyumu başladı.

Mardin Artuklu Üniversitesinin organizasyonunda hazırlanan makro ayrımsız bilimsel çalışmaya ocak sahipliği yapıyor. Mardin Artuklu Üniversitesinin öncülüğünde ve Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın Düzenleme Oturmuş Başkanlığında Ankara Içtimai Bilimler Üniversitesi, Karadeniz Beceri Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi ve OSTİM Teknik Üniversiteleriyle ve Malezya’dan iki üniversitenin işbirliği içinde ” Kudüs’ün Geleceği: Akademik Icraat” temasıyla hazırlanan Uluslararası Beytulmakdis Akademik Sempozyumu Ankara Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonunda gerçekleştirilen açış programıyla başladı.

Açış programında bilgi şöleni paydaşı olan Beytulmakdis Çalışmaları Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. ABD şike-Fattah Halk-Awaisi, MÜSİAD Genel Başbuğ Yardımcısı Osman Etkin, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Deniz Kazı, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Kader, Ankara Toplumsal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan birer selamlama konuşması yaptı.

Sempozyum açım programına katılan YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş da bire bir danışma yaparak Kudüs ile deste yapılan ve yapılacak olan akademik çalışmaların önemine ve herkesin bu çalışmalara katkı ita ve etraflı çalışmalar icra sorumluluklarının olduğunu belirterek sempozyumun düzenlenmesinde emeği olan hep yapılış ve üniversitelere teşekkürname etti.

22. Arsıulusal Beytulmakdis Akademik Sempozyumu Aranjman Müesses Başkanı olan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar da, aranjman yerleşmiş hesabına bilgi şöleni ile ilişkin tıpkı bilgilendirme konuşması yaptı.

Beytülmakdis Sempozyumunun 22 yıldır layenkati bitmeme ettiğini söyleyen Özcoşar, sempozyumun önce yıllar gerçekleştirildiği İngiltere ve Malezya’nın peşi sıra sonuç 7 yıldır Türkiye’de İstanbul, Mardin ve Ankara’üstelik düzenlendiğini belirterek şimdiye büyüklüğünde Beytülmakdis’in ilahi dinler amacıyla önemi, Osmanlı Devleti Döneminde Kudüs, Kudüs’ün idaresi, Kudüs vakıfları, Arsıulusal yöntem açısından Kudüs’e büyüklüğünde az çok degaje ayrımsız yelpazede bilimsel başlıklarla yapılan bilgi şöleni çalışmalarının Kudüs’le ilgilendiren 22 ciltlik tıpkı külliyat birlikte ortaya çıkardığını aktardı.

Kudüs’ün ve Filistin’in işgalini acun kamuoyunda meşrulaştırmanın yeryüzü majör araçlarından birinin fen ve akademi olduğunu tamlayan Rektör Özcoşar, “Siyonizmin kendini epistemik ayrımsız yazılım üzerinden baştan inşa ettiğini, çabucak İsrail üniversiteleri ve akademisyenleri değil, dünyada Siyonizmi meşrulaştırma misyonu yüklenmiş degaje aynı network bulunmakta. Bu kuruluş ve akademisyenlerin Filistin topraklarında bitmeme eden sömürgeleştirmeyi yakın çıkarmaya çalıştıklarını, Filistinlilerin aşamalı yerine budunsal temizliğini rasyonelleştirdiklerini, hukuk dışı cinayetler üzere aktöresel gerekçeler sağladıklarını, üste bu darülfünun ve akademisyenlerin işgalde beğenilen cebe sistemleri ve askeri doktrinlerin geliştirilmesinde enerjik görev alıyorlar” dedi.

Türkiye’de 6, Malezya’dan 2 üniversitenin ortağı olduğu sempozyumun yapılmasında emeği güzeşte herkese çokça teşekkür fail Düzenleme Oturmuş Özcoşar, Mardin Artuklu Üniversitesi kendisine millî ve uluslararası sosyal duyarlılık ve yüklülük çalışmalarına devam edeceklerini, Kudüs fiziksel ve zihni anlamda özgürleşene kadar bu alanda Kudüs hassasiyetlerinin süreceğini söyleyerek sözlerini sona erdirdi.

12 ülkeden olgun insanlarının katılımıyla düzenlenen ve 70 bildirinin sunulacağı Bilgi Şöleni Kudüs’ün geleceğinin değişik akademik yönleriyle ele alınacağı ve alanında eksiksiz isimlerin katılacağı 16 değişik oturum ile 2 dönüş süreyle bitmeme edecek.

Açış programının böylelikle bilgi şöleni çerçevesinde düzenlenen Beytulmakdis Muharrirlik Akademisi eğitimlerini başarıyla mütemmim öğrencilere sertifikalarını vermek için şehadetname takdim töreni yapıldı. – MARDİN

Share: