Milli sporcu yüzmeden sonraları halterde üstelik engel tanımıyor

– Milli sportmen yüzmeden bilahare halterde de engel tanımıyor

YALOVA – Yüzmede arsıulusal turnuvalarda koskocaman başarılar elde eden doğuştan engelli milli sporcu Erek Tulum, bu el mal halterde başarıdan başarıya koşmaya başladı. Yuvarlak, mal halterde elde ettiği Avrupa ikinciliği sonrası bu öğün gözünü dünya şampiyonasına dikti.

Yalova Ihtişam Hastanesi Bilgelik İşlem Bölümü’nde çalışan, evli ve ayrımsız kız çocuk babası Misyon Yumuk, yüzmede elde ettiği başarıları bu kez mülk halter branşında sürdürüyor. 15 yaşında sporla ile tanışan 34 yaşındaki milli sportmen, Siirt’te yüzmeye başladıktan sonraları İstanbul’dahi spor hayatını sürdürdü. Yüzmede, Akdeniz Oyunları’nda üçüncülüğü kâin Yumuk, bu branşta toplamda 4 arsıulusal turnuvada 2 ikincilik, 2 birlikte üçüncülük elde etti. Türkiye şampiyonalarında 14 birinciliği, 8 üstelik ikinciliği olan kudretli sportmen, şimdi bu başarısına mülk halterde bitmeme ediyor.

Yalova’da yüzme üzere havuz bulamayınca haltere başladı

Yüzmede 2011 yılında ABD’deki tıpkı turnuvaya nida konusunda revan Yoğun, burada 3 altın madalya aldı. Amerika’daki fizyoterapistlerin muayenesinde milli sporcuya halter branşına daha menus olduğu söylendi. Sonrasında Türkiye’ye dönen ve 2012 yılında ailesiyle Yalova’ya taşınan Yoğun, kentte havuzun olmaması zımnında yüzmeden 2 sene uzak kaldığını belirterek, “2 sene süresince yüzemedim. Salıverme noktasına geldim doğrusu. 2 yıl sonraları sınırlı yüzme havuzu yapıldığında Cahillik Spor İl Müdürlüğü ile görüştüğümde benim üzere akıllıca tıpkı saat ve kulvar verilemeyeceği söylendi, ayarlanamadı yani. Ego birlikte 2014 yılında halter branşına başladım” dedi.

Hevesi kırıldı spora 3 yıl uzaklık verdi

2015 yılında para halterde katıldığı Türkiye şampiyonasında muvaffakiyetsiz çekmesi sonrasında spora ara veren Tombul, “Hevesim kırılmıştı. Yüzmeyi bile imkansızlıklar yüzünden yapmadım. 2018 yılında halter sporunu yapmaya yine karar verdim. Çünkü benzeri engellinin sporsuz hayata bağlanması az buçuk ağırlık. Sporla bağdaşmasını düşünüyorum az buçuk ben. 2018’den sonradan 2 yıl hazırlandım. Koronavirüs patlak verince durmak zorunda kaldım. 2 kıta Türkiye şampiyonası geçirdim. 2019-2020 yılında Türkiye şampiyonu oldum para halterde. 2022 yılında bu nöbet ego koronavirüse yakalandım ve Türkiye şampiyonasına katılamayarak acun şampiyonası kampına seçilemedim” diye niteleyerek konuştu.

Para halterde Avrupa ikinciliğine

Avrupa Şampiyonası’na karışmak üzere fitness eğitmeni kardeşi Mustafa Mecnunca Tulum ile çalışmalara başlayan Garaz Yoğun, saatlerce hastanedeki işinde çalıştıktan sonra spor salonuna her an vahim tıpkı tempoda alıştırma yaptı. Milli servet halterci çalışması sonucunda elde ettiği başarıyı şöyle anlattı:

“8’den 5’e büyüklüğünde çalıştıktan sonradan akşam ezanı 3 saat bile spor yapıyorum. Gece eve gittiğimde saat 11.00 oluyordu. Sabık yıl mart ayında Türkiye şampiyonasında 175 kilogram kaldırarak Türkiye şampiyonu oldum ve milli takıma seçildim. Haziran ayında milli mızıka kampına alındım. 4 ay süresince milli bando kampında çalıştık. 28 eylülde 174 kilo kaldırarak 72 kiloda Avrupa ikincisi oldum.”

Uğur acun ve olimpiyat şampiyonluğu

Halterdeki evvel uluslararası yarışmada başarı ile dönmesinin hedefinin büyüttüğünü anlatan Yumuk, kendisine yönelik de beklentileri arttırdığını ifade etti. Haziran 2023’te acun şampiyonasına hazırlandığını tabir eden muvaffakiyetli sportmen, “Dünya olimpiyat sıralamasında kısaca 400 sporcu içinde önce 10 içindeyim. Olimpiyata gitme hakkı alan sporcular arasındayım. Acun şampiyonasında önce 3’e girmeyi hedefliyoruz. 6 ay hazırlanma sürecimiz var. Bu 6 ay hem hareket hem sporu bir anda yapacağız maalesef ama yapacağız ayrımsız şekilde. Dünya şampiyonasında ilk üçe giriş hedefim var. Ondan sonra birlikte zaten genişlik büyük hayalim olimpiyat. Olimpiyatlara katılarak oradan madalya haberdar etmek istiyorum” diyerek konuştu.

Ağabeyine çalıştırıcılık işleyen Mustafa Atmaca Tulum ise daha ongun şartlarda elan dolgunca başarılar elde edilebileceğini söyledi.

Share: