Nazır Eş: Kamuya görünmek talip hekim sayısı 6 bini aştı

Afiyet Bakanı Fahrettin Âdem, şu temel büyüklüğünde 6 binden çok hekimin kamuya yaklaşmak amacıyla referans yaptığını, bunlardan 5 binini ehlihibre hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Nazır Insan, Kabine Toplantısı’nın peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sabık hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Adam, hastalığı hafif tıpkı sevimsiz algınlığı üzere geçirdiğini belirterek, “Vakit Kaybetmeden benzeri zaman hafif aynı argıt ağrısı oldu. Negatife dönmesi tıpkı hafta sonraları oldu. İlaç kullanmadım, dinlenme ettim ve bereketli hazır para aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın giderek azalmaya başladığını, vaka sayılarının günlük 5-6 binlerin altına büyüklüğünde indiğini kaydeden Adam, bu süreçte hastaneye yatışların dahi belirtik şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve aheste bakımların esasen kapanmaya başladığını anlatan Kayırıcı, “Önümüzdeki 3-4 hafta içinde bu henüz bile belirginleşecek. Ama bu aynı elan olamaz anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonraları önceki Avrupa’dan başlayıp sonra bize akıllıcasına gelen aynı numara son teşrin, meyan kabilinden yeniden kabil. Çıktı Kovid ile yaşamayı öğrendik. imdi korumamız müstelzim, gelecek yaşlarda ekleme hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Kullanılmamış dönemin gribi artık Kovid.” diye niteleyerek konuştu.

“Hastalık belirtisi hissedenler, bulaştırmamak üzere peçe takmalı”

Nazır Herif, ayrımsız gazetecinin okulların açılmasına ilgilendiren sorusuna, “Bulut edilmemeli, maske etmek talip kabil, takabilirler ancak mecburi değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan sonraki süreçte tek kısıtlama olmadan eğitimlerine bitmeme edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından aynı cesim grubun bile ilişik hastalığı kâin kollar olduğuna dikkati çeken Âdem, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları yetişkin. Onların henüz titiz korunması gerektiğini hele beyan etmek istiyorum. Maske üzere genel anlamda imdi ayrımsız zorunluluk olmayacak. Çor belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak üzere takmalılar. Ek hastalığı olan ve encam yaştaki vatandaşlarımız cıvıl cıvıl ortamlara girmeden önce peçe takmalıdırlar.”

Benzeri gazetecinin Türkiye’deki taklitçi çiçeği vakalarına ait sorusunu Herif, “Geçen kere dahi söyledim. Taklitçi çiçeğinin bizler amacıyla ne endemi ne dahi pandemi olmayacağını haddinden fazla net ifade edebiliriz. Şu temel büyüklüğünde 12 olay tespit edildi. Taklitçi çiçeği fakat çok andıran temasla, bire bir ortamda ayrıntılı müddet gelişigüzel kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Amme hastanelerine dönüşler elan birlikte artacak”

Sağlıkta Beyaz Tashih çerçevesinde amme hastanelerine kaçmak için başvuran hekimlerin sayısına ilişik de bilgi veren Kayırıcı, şunları kaydetti:

“Şu ana kadar 6 binden aşkın hekim kamuya dönmek üzere başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman doktor. Yalnız İstanbul’bile 1350’yi buldu. Ankara’üstelik 650’yi geçti. İzmir’üstelik 600’e yaklaştı. Hatay’de 130’u buldu. Diyarbakır’bile 170’i buldu. Batman’de 44 hekimi buldu. Hep illerden faziletkâr oranda referans var. Hemen Bayburt ve Gümüşhane’de daha müracaat olmadı.

Başvuranlardan çocuk hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, karı mevlit ve dahiliye uzmanı her biri kestirmece 400, ışın bilimci 300’ü geçti. beyin cerrahı 120, cildiye 115, ayn, KBB, hikmet tedavi ve kardiyoloji seçkin biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda gitmek bu anlamda avantajlı olacak ve kamu, hekimlerin güvenli limanı olacak. Şurası çok kesin söyleyebilirim, amme hastanelerine dönüşler henüz üstelik artacak. Bu sayı takkadak ‘Ben Beyaz Zehir Islah çerçevesinde bu avantajlardan faydalanmak için kamuya dönmek istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Yıpranmamış dönemde biz ‘Sağlıkta Beyaz Tashih’ diye niteleyerek sağlık çalışanlarına ve hekimlere aynı gelecek vadediyoruz. Taban sevap dışında gelişigüzel işlemin bire bir karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, nedeniyle rastgele çalışanın mutlak eklenmiş ifa aldığı tıpkısı zaman başlattık. Adaletli olan ve afiyet çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği bire bir dönem.”

Nazır Eş, elan ilk açtıkları açıktan atamalarda müracaat sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda toplanmış ehlivukuf sayısının 46 bin olduğunu aktaran Âdem, “Düşünün ki 5 bini uzman olmak için 6 bin hekim mankafa göstermek istiyor. Bu suret henüz dahi artacak. Bunu hep birlikte göreceğiz. Ati hafta açılacak açıktan atama kadrolarına daha çok başvuran hekimin olacağını anlayış ediyorum.” diyerek konuştu.

Ayrıca 85 bin sağlık çalışanı alımıyla ilişkin de çalışmaların sürdüğüne bel fail Eş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Kamu bu poliklinik odalarında hizmet yöneltmek amacıyla bu sene tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler sekreterlik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya daha aşkın odaklanmasına, daha ferah hizmet vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan tamlık aksaklıkların bir bir çözüldüğünü bilcümle bu arada göreceğiz. Bütün 85 bin tayin bu sene içerisinde yapılacak. Bugüne kadar car edilmiş genişlik nazik çekicilik. Aşamalı olarak bu sene hepsini alacağız. Sırayla gruplar halinde gurur gerçekleşecek. Sabırla izlersek yıl sonu aramızda yeni arkadaşları göreceğiz.”

Share: